Pretilost

kako brzo smršaviti

p

Trebam savjet kako da što brže izgubim što više kila, jer za 4 tjedna idem na svadbu, koliko mogu skinuti kila u tom razdoblju?

Hrvoje Iveković, dr.med.

"što brže izgubiti što više kila" nije ideja medicinski potpomognutih programa mršavljenja.
Ipak, da sam na Vašem mjestu, pokušao bih s hipokaloričnom prehranom (800-1200 kcal/dnevno) te fizičkom aktivnošću 45-60 min/dnevno.
Obzirom da nedostaju osnovni antropometrijski podatci (visina, težina, spol, vrsta rada) ne mogu izračunati kalorijske potrebe, pa ne mogu spekulirati koliko možete "skinuti" kilograma. Ne bih Vas htio obeshrabriti, ali ako tako postavljate ciljeve za mršavljenje, budite sigurni da će se "skinute kile", vrlo brzo vratiti, gdjekad i s kamatama?

p

Tko je još smršavio pomoću dijete za 4 tjedna, postoje li neke dobre tablete?

Hrvoje Iveković, dr.med.

Svaka redukcijska dijeta koje ćete se pridržavati 4 tjedna donjet će Vam gubitak na tjelesnoj težini.
Glede "dobrih tableta", na hrvatskom tržištu postoje 2 lijeka za liječenje debljine: Xenical (orlistat) i Reductil (sibutramin). Xenical ima tzv. "periferno" djelovanje": blokira enzim lipazu u crijevima, čime se onemogućuje apsorpcija masti iz crijeva. Uzima se 1 tableta neposredno prije glavnih obroka, ili (ako se zaboravi uzeti) do 1h nakon jela. Kod pretjerano masne prehrane moguća je pojava proljevastih stolica.
Reductil ima tzv. "centralno" djelovanje: blokira reapsorpciju noradrenalina i serotonina (tzv. neurotransmitera), čime se produljuje osjećaj sitosti. Popije se jedna tableta ujutro. Tijekom uzimanjka terapije valjalo bi prekontrolirati tlak i puls.
Lijekovi se kupuju (mjesečni trošak cca 500 kn), a ne mogu se dobiti bez recepta liječnika. Oba lijeka imaju bolje rezultate uz istovremeno provođenje redukcijske dijete i adekvatnu fizičku aktivnost.

očajna

Očajna sam,svadba mi je za tjedan dana(nešto više) i moram izbubiti 2-3 kg do tad radi odjeće(da bi mogla stati u nju)
Ne znam kako sam se ovako brzo uspila udebljati 5 kg,katastrofa...
Pomozite
Unaprijed zahvalna

Hrvoje Iveković, dr.med.

Draga očajna,
obzirom na datum Vašeg upita, velika je vjerojatnost da ste svoj problem riješili na ovaj ili onaj način. Vama, nažalost, ne bi mogao pomoći, barem ne na način na koji ste vi zamislila i koji bi bio medicinski ispravan. Naime:
1. Medicinski ispravno mršavljenje podrazumjeva gubitak 5-10% kilaže tijekom 3-6 mjeseci.
2.Preporučeni gubtiak tjelesne težine iznosi 0,5 do 1 kg TJEDNO! Više od toga tijekom dužeg perioda može imati kobne posljedice po zdravlje.

Uostalom, ako je pitanje vjenčanja "pitanje odjeće i 2-3 kg, varate se " sigurno ćete svom odabraniku biti lijepa takva kakva jeste. Ako ne ? promjenite odabranika!
happy)

Hrvoje Iveković, dr.med.

Vaš indeks tjelesne težine od 26 kg/m2 je praktički idealan, i nema razloga (barem ne medicinskih, u ostale ne ulazim) da se opterećujete dijetama i mršavljenjem.
Umjesto dijeta koncentrirajte se na pravilnu prehranu, upute za koju možete dobiti na besplatnom broju telefona 0800-250-250.
Pozdrav

RuiLeen

za 15 dana idem na more i pod hitno trebam skinuti 2-3 kg oko struka i bedara... kako to najefikasnije činiti???

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

O brzom mršavljenju pod ovim odgovorom već je dosta napisano. To nije oblik mršavljenja koji se preporučuje niti koji može dati dugoročne rezultate. No, ako je neophodno možete se odlučiti za redukcijsku prehranu (no nikako ne manje od 800-1000 kcal) i nešto izraženiju tjelesnu aktivnost (45min-1h/dan; ciljane vježbe za struk i bokove) Jedini trik koji bi Vam još mogla preporučiti da 1-2 dana prije velikog događaja izbjegavate hranu za koju ste primijetili da Vas „napuhuje“ odnosno stvara plinove (najčešće svježe voće i povrce – radje konzumirajte termički obrađeno)