Pretilost

kako se nadebljat

pero

imam 19 god.a sam 57 kg jedem normalno i bavim se sportom,nogomet ali ne mogu dobit kg

dr. Hrvoje Iveković

Dragi Pero,
za potpuniji odgovor potrebna mi poznata Vaša tjelesna visina i prehrambene navike. Ipak, vjerujem da se Vaš upit odnosi na postizanje veće mišićne mase, a ne većeg sadržaja masnog tkiva. Ako je tako, onda valja imati na umu temeljne prinicpe treninga: aerobni i anaerobni. Aerobni treninzi su oni u kojima je fizičpka aktivnost takva da prvo sagorjevaju ugljikohidrati. Primjeri aerobnog režima rada jesu trčanje, plivanje, rolanje. Ako aktivnost traje duže od 25 min (pri otprilike 75-80% maksimalne frekvencije srca), tada organizam prelazi u anaerobni način ra pir čemu dolazi do sagorijevanja masti.
Također, valja znati da ste u dobi kada je bazalni metabolizam navjeći, odnosno tijelo "samo od sebe troši" kalorije koje unesete hranom.