Pretilost

kolesterol

bumbmara

Imam 29 godina, 169cm i 70kg, vegetarijanka sam od 1995. god. te sam zbog toga redovito radila krvne pretrage. Zadnji nalaz prije 6mj pokazao je povišen kolesterol 6,43 (HDL 1,92 LDL 4,3 trigliceridi 2,05). Uz to loš mi je i nalaz u dijelu koji se odnosi na željezo, barem mi je tako doktor rekao jer zbilja ne razumijem ove kratice.

hemoglobin: 103
hematokrit: 0,325
MVC: 73,9
MCH:23,4
MCHC: 317
Fe: 6,10

Kako mi je inace krv vađena kod ginekologice koju sam zamolila da mi uz vrijednosti koje su njoj bitne provjerava masnocu a ona zadnjih godina ništa nije govorila o povisenom kolesterolu, otišla sam na redovni pregled i ustanovila da mi je prije 3 godine nalaz bio jos gori, ukupni kolesterol 6,93. Na moje pitanje zbog čega mi nije rekla da imam povišen kolesterol, uvjerila me kako to u biti nisu povišene vrijednosti jer da je po starim tablicama bilo normalno do 7,5 te da se ne brinem.

E pa brinem se happy

Još sam više zbunjena od kako sam pokušala naći koje namirnice trebam konzumirati kako bi popravila željezo u krvi, jedna ima željeza ali i nekakvih inhibitora, druga nema ali pospješuje apsorpciju, neke koje su dobre za snižavanje kolesterola smanjuju apsorpciju... aaaa!! Tako da na kraju nista nisam promjenila, što je loše.

Zato molim Vas recite mi:
1. da li da se zabrinjavam zbog nalaza koji je pokazao kolesterol 6,43
2. kako da popravim željezo, ponavljam ne jedem meso.

Hvala

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Na masnoće bi trebali paziti jer jesu povišene no za sada se ne trebate zabrinjavati već započeti sa zdravijom prehranom uz redovite kontrole masnoća svake 1-2 godine. Rizik osim o vrijednostima masnoća ovisi i o godinama i o drugim bolestima koje bolesnik može imati (srčane bolesti, šećerna bolesti, …) a Vi ih ne navodite.
Potrebno je ograničiti zasićene masti, zamijeniti takvu hranu manje masnom hranom i hranom sa većim udjelom nezasićenih masti, ograničiti unos kolesterola, povećati udio hrane bogate vlaknima. Svakako je potrebno provoditi redovitu fizičku aktivnost i prestati pušiti ukoliko ste pušač.
No Vi imate problema i sa anemijom. Čini mi se da biste mogli imati obilnije mjesečnice koje u kombinaciji sa vegetarijanskom prehranom vrlo teško mogu biti kupirane. Razmislite još jedan put o uravnoteženoj prehrani i uzimanju mesa jer je kod ljudi to najbolji način za nadomještavanje željeza. Crveno meso sadrži željezo koje se puno bolje iskorištava kod ljudi nego željezo sadržano u biljnoj hrani.
Dakle s obzirom na sve navedeno ako i dalje ne budete konzumirali meso vrlo teško bih Vam mogla savjetovati kako da uspješno riješite svoje probleme osim da se u liječenje uključe pripravci željeza (liječnik OM može Vam ih propisati)

bumbmara

Imam još jedno pitanje, vezano je uz transmasne kiseline/hidrogenizirana biljna ulja koja ako sam dobro razumjela treba izbjegavati jer su zasićene masnoće nastale hidrogenizacijom, dodavanjem vodika??
Ono što meni nije jasno, ako je gorenavedeno točno, zbog čega na letku kojeg sam dobila od liječnika OM koji se odnosi na dijetu pri hiperkolesterolemiji te na dijetu pri kombiniranoj hiperlipidemiji stoji da:
maslac treba zamijeniti sa margarinom?!? Zar margarin nije hidrogenizirano biljno ulje, tako stoji i na njemu, tocnije kombinacija hidrogeniziranog biljnog ulja i djelomično hidrogeniziranog.
Još više me zbunjuju reklame koje za proizvod "margo" tvrde da je bez transmasnih kiselina te bez kolesterola? Nije ta reklama ključna ali jednostavno više ništa ne razumijem, najjednostavnije bi bilo sve izbaciti iz prehrane blunk

Hvala još jednom

bumbmara

Hvala na odgovoru, evo samo bi nadodala da nisam pušač te da nemam nikakve druge bolesti istanja kojeste nabrojali. Nekad sam imala obilne, neredovite i bolne mjesečnice ali otkako pijem diane, sad već 4 i pol godine, nemam tih problema, dapače krvarenje traje samo jedan dan a recimo nekakva dva do tri dana prisutan je nekakav nazovimo blagi iscjedak.

Hvala

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Poštovana

S obzirom da mi se čini da Vam je malo nastala zbrka kod nezasićenih i zasićenih masnih kiselina a vidim da ste jako zainteresirani za navedenu temu savjetovala bih Vam da proučite neki od članaka o masnim kiselinama (možete pogledati i na http://hr.wikipedia.org/wiki/Masne_kiseline ). Naime, nezasićene su dobre ali one u cis-obliku (one su uglavnom prirodne) jer kada nastaju hidrogenizacijom prilikom obrade masnoća često budu u trans obliku koji pak nije dobar. U postupak obrade kod dobivanja margarina ne razumijem se dovoljno dobro ali o navedenoj temi možete pročitati na npr. http://www.hcjz.hr/clanak.php?id=13314&rnd . Ono što je sigurno da proizvođači moraju specificirati udio transmasnih kiselina i da deklaracije moraju odgovarati proizvodu.
Također u dijeti (bilo kojoj) nije dozvoljeno izbaciti sve. Točno je poznat udio bjelančevina, masti i ugljikohidrata koji je potrebno uzimati, pitanje je samo koje kvalitete/ iz kojih izvora.

minchy

ja baš nemam sreće s porukama. čini se da prvi put nije prošlo...
uglavnom još jednom dobro večer happy
trebala bih Vaše mišljenje vezano za moju situaciju.
nemam konkretan problem s pretilošću kao nekim zdravstvenim problemom u vidu da imam naslage viška kila po sebi i slično. BMI mi je normalan...
moj problem je u nečemu što nisam sigurna od kud se pojavilo, ali sam nedavno saznala za to i sad me muči.
Yasmin pijem od 4. mjeseca ove godine, a kombiniranu antiepileptičku terapiju Lamictal 50mg i Trileptal 300mg ujutro i uvečer od 26.11. ove godine.
prvo vađenje krvi zbog Yasmina sam obavila početkom rujna,a drugo sad 10.12.
pred 3 mjeseca je ukupni kolesterol bio 6,1 sad je 5,3
trigliceridi su se povisili (sad su 2,19 a pred 3 mjeseca su bili 1,5)
HDL je isto blago povišen 1,94, a LDL je snižen u 3 mjeseca i sad iznosi 2,4 (prije 3,5)
koliko sam čitala o trigliceridima i masnoćama u krvi shvatila sam da bi se trigliceridi trebali trošiti prije kolesterola, zar ne?
još sam naišla na nekoliko informacija u kojima piše da bi namirnice kao što su med, slatko, margarin i slično mogli povećati trigl., a ja sam zbog prvog nalaza iz prehrane uklonila pizze, čipse, smanjila sam prženu hranu i slične stvari, a unijela više povrća, riže, soje, rive, voća...
mogu li med i margo koji sam svako jutro doručkovala na dvopeku biti odgovorni za povećane trigl.?
isto tako se nisam odrekla čokolada (s visokim postotkom kakaa - 70% i više)...
preporučujete li mi Vi što vezano za prehranu?
ili bi možda sve ove tablete mogle biti krive za poremećaj triglicerida i kolesterola?
da napomenem - ostatak krvne slike kao što su sva krvna zrnca, vrijeme krvarenja su u savršenom stanju.
molim Vas za Vaše mišljenje!
unaprijed se zahvaljujem!

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Poštovana
Uz primjenu oralnih kontraceptiva moguće je povišenje triglicerida koje navodite. Svakako bi trebali pokušati sa dijetom koja podrazumijeva i smanjenje ugljikohidrata napose onih rafiniranih (pročišćenih) dakle i manje riže npr. Svi ostali lipidni parametri su uredni (HDL mora biti što viši, tako da je to dobra vijest) tako da bi se trebli koncentrirati na dijetu za povišene trigliceride a ne dijetu za miješanu hiperlipidemiju. U svezi Yasmina možete se konzultirati sa svojim ginekologom ali ne čini mi se da bi Vas ovo povišenje trebalo toliko zabrinjavati da bi bila indicirana promjena terapije.
Srdačan pozdrav

minchy

hvala Vam najljepša happy i meni se činilo da to nije tako zabrinjavajuće jer ništa nije skočilo nebu pod oblake. ipak je to najsigurnije čuti od stručne osobe happy
znači, kako bi smanjila triglliceride dovoljno je smanjiti unos bjelančevina?
vidite, nisam znala da tu ulazi i riža...zanimljivo happy što više znam to me više zanima...
usput...znam da malo kasnim, ali - želim Vam sve najljepše u ovoj novoj 2009. godini!

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Puno hvala na lijepim željama. I Vama sve najbolje te puno sreće i uspjeha!

durica

Poštovana doktorice,

suprugu je prilikom vađenja krvi ustanovljeno povećanje masnoće u krvi. Nalaz je sljedeći:
KOLESTEROL UK 7.7
HDL KOLESTEROL 1.2
TRIGLICERIDI 5.6
Molim vas možete li mi reći, da li su ovi nalazi zabrinjavajući, te kakvu bi dijetu suprug trebao provoditi da bi smanjio kolesterol.
Hvala!

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Poštovana
Nalazi nisu zabrinjavajući no ne poduzme li Vaš suprug nešto mogli bi dovesti do zabrinjavajućih posljedica.
Stoga je potrebno odmah krenuti sa dijetom.
Dozvoljeni su mlijeko i mliječni proizvodi s max. 1.5% mliječne masti, posni kravlji sir, bistre juhe od mesa, povrća ili ribe , sve vrste bijele i plave ribe, pileće i pureće meso bez kože, kuhana nemasna govedina i junetina, maslinovo ulje (suncokretovo vrlo malo), proizvodi od integralnih žitarica, kuhano i/ili sirovo povrće, sirovo voće, prirodni voćni sokovi, voda, čaj. Za razliku od toga treba izbaciti (ako je moguće u potpunosti) bijeli kruh i peciva, lisnato tijesto, punomasno mlijeko i mlječne proizvode (sir, vrhnje, masna mlijeka, jogurte, …), masno meso, suhe prerađevine svinjskog mesa, putar, mast, prženo meso i/ili povrće, kolače sa putro i/ili margarinom, majonezu i sl.
Također je važno svakodnevno provoditi fizičku aktivnost najmanje 30 minuta dnevno, uz kontrolu tjelesne težine i prestanak pušenja. Alkohol je dozvoljen ALI 2-3 dcl vina/dan.
Ovisno o rezultatima i ostalim čimbenicima rizika koji se kod Vašeg supruga nalaze možda će biti potrebno uvesti i lijekove (no to ne znači da dijeta neće i uz terapiju biti potrebna)

durica

Hvala vam puno!