Pretilost

VIŠAK KILA

ml22

VISOKA SAM 160,IMAM 58 KILA.JESAM LI PREDEBELA I KOJA JE MOJA IDEALNA TEŽINA?

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Vaša idealna težina je 56.5 kg i niste predebeli.

ml22

imam masu prijateljica koje su visoke od 170-180,i imaju oko 50,55 kg i izgledaju ko s modne piste,to mi jako nabija komplekse.imam debele noge

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Vaše prijateljice koje su visoke 170 cm a imaju 58 kg su isto uredne tjelesne težine ali mršavije ali 58 kg na visinu 177cm ili više govori o pothranjenosti i opasno je kao i prekomjerna tjelesna težina. Nažalost veliki dio modela je pothranjen i od tuda slika da je to odlično, lijepo i bezopasno. Možete izračunati indeks tjelesne mase svojih prijateljica (kilograme podijelite sa kvadratom visine ali izražene u metrima, npr. 58/(1.77*1.77)) i ako je on manji ili jednak 18.5 one su definitivno pothranjene.
Raspodjela masnog tkiva je nešto drugo (kažete da imate debele noge). I na to možete utjecati ali jedino vježbom, no naravno do određene granice jer je Vaša konstitucija Vaša, dobili ste je rođenjem. Uspjesi sa vježbom mogu biti više nego odlični zato ne razmišljate o gubitku kilograma već se bavite sportom

sea

Poštovani,
Prilikom izračuna na jednom našem portalu ITM-a upao sam u 1. stupanj (189cm/110kg). Međutim kao što je automatski prilikom izračuna izbacio sugestiju sibutramin ili orlistat malo me je zabrinulo, istina je da u zadnjih godinu dana pokušavam na razne načine smanjiti tjelesnu težinu. Uglavnom zadnjih 6 mjeseci promijenio sam navike na način da je 6:30 doručak puno obilniji nego prije (mliječni proizvod + sendvič šunka/sir, voda ili juice), u 12:00 voće (banana+naranča+jogurt) i ovisno o poslu između 17-19 klasični ručak, griz prije spavanja (tri puta tjedno između 22:00 i 01:00 znam da nije dobro ali...), alkohol općenito vrlo male količine čaša vina jednom u 15 dana, ostala tekućina voda i sok (cappy i slično). Tjelesna aktivnosti na poslu recimo da je nema osim hodanja možda 1 sat dnevno, druga neredovita tjelesna aktivnost je orbitreak u trajanju 40min/10-12km jedan tjedan svaki drugi dan, sljedeći ništa, pa jedan dan u tjednu i tako u krug izvlačim se na posao jer radno vrijeme varira tj. završava između 17- 19 sati. S gore navedenim variram od 105 do 115 kg nikako se spustiti ispod 100kg inače sam prije 3,5 godina imao sam 95kg i od onda muka stalno prema gore, pa malo dole uglavnom prevlada plus.... Sve me to skupa zabrinjava, jer u obitelji otac ima šećer, a djed je imamo infarkt sa 45 i preminuo...
Molio bih Vas za jedan konkretan savjet kako se riješiti problem, ali da se uklopim u klasičnu prehranu sa svojom obitelji...

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Pojačajte tjelesnu aktivnost, redovito vježbajte, svaki dan najmanje 30 min i izbacite sokove. Ako je „griz“ prije spavanja to neće smetati ali ako je to najčešće „griz i pol“ bolje pojedite manju voćku oko 21 ili 22h. Bez problema možete doći na < 100kg kroz par mjeseci (ne bi niti trebalo gubiti više od cca 2 kg mjesečno). Za sada Vam ne bi preporučila nikakvu terapiju (dakle niti Orlistat niti Reductil) osim ako već nemate šećernu bolest ili neke druge zdravstvene probleme povezane s debljinom.