Pretilost

Kolesterol

jos jedno

Stigao je novi nalaz i ništa mi nije jasno.

Usporedni rezultati lipanj 2008/ svibanj 2009

kolesterol 6,43 / 6,86
trigliceridi 2,05 / 1,44
HDL 1,92 / 2,09
LDL 4,30 / 4,22

Ne smatram se pretilom, visoka sam 169cm a teška 69 kg, prehrana je vegetarijanska(lacto-ovo) a takva je od 1995. Što se tiče sporta i rekreacije teško da prođe tjedan dana bez da sam makar 2 do 3 puta otišla što rolati, trčati, planinariti ili makar duge šetnje.
Liječnik opće prakse smatra da se radi o genetskom poremećaju ta da ako vrijednosti nastave rasti slijedi terapija sa lijekovima. Pošto imam 30 godina to mi je zbilja van pameti. Imate možda kakav prijedlog? Da li je ovaj nalaz zbilja lošiji od starog, meni to nikako nije jasno jer su svi rezultati, osim ukupnog kolesterola, bolji!?!

Hvala

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Novi nalazi su bolji od starih jer je loš-LDL smanjen, a dobar-HDL porastao uz normalizaciju triglicerida. Povećanje ukupnog kolesterola dogodilo se je na račun HDL frakcije koja djeluje zaštitno. Vrijednosti ukupnog i LDL kolesterola jesu povišene i stoga se trebate pridržavati dijete no s obzirom na godine vjerojatno za sada nećete trebati lijekove (osim ako ne bolujete od nekih drugih bolesti u slučaju čega je potrebna procjena rizika).
Vegetarijanska prehrana nije nužno dobra za masnoće pogotovo ako konzumirate nedozvoljene proizvode (mlijeko i mliječne proizvode sa više od 1.5% masti, tvrde sireve, ....) zato obratite pažnju što je dozvoljeno a što ne kod povišenih masnoća ili upitajte liječnika za brošuricu.

M.V.

Poštovani,

Danas sam na godišnjem liječničkom pregledu u Domu Zdravlja u Šarengradskoj ulici,
umjesto potvde da sam prošla, dobila papirić sa napisanom
porukom mojoj liječnici opće prakse gdje stoji da mi ponovi nalaz krvi radi povišenog kolesterola 7,4,
te da nalaze treba poslati nazad medicini rada u roku od 15 dana od dana pregleda.

Nadalje stoji da ukoliko u navedenom roku ne pošalje nalaze, Komisija će zaključak donjeti na
temelju nalaza, pregleda i raspoložive medicinske dokumentacije.

Molim vas da mi pojasnite kako bih ja u 15 dana mogla/trebala doći do potrebne razine
kolesterola u krvi.

I ako je to ikako moguće, da mi pojasnite što me čeka ukoliko to neću uspjeti. (radi se o MUP-u)

Isto tako Vas molim da mi objasnite kako kontracepcijske pilule utječu na razinu kolesterola u krvi, jer ih
naime pijem već duže vrijeme, te mi je jednom doktorica opće prakse rekla da
mi je kolesterol možebitno povišen radi njih.

Puno Vam hvala na nadam se brzom odgovoru..

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Kontraceptivne tablete mogu utjecati na razinu masnoća u krvi; koliko ovisi o vrsti tableta. No trebali bi svakako početi sa hipolipemičkom dijetom s kojom već u 15 dana može doći do značajnog poboljšanja lipidograma. Kakve su reperkusije na Vaše radno mjesto morati ćete upitati liječnicu medicine rada no sigurno su puno veće reperkusije na Vaše dugoročno zdravlje ako ne promijenite prehranu (eventualno će ovisno o drugim rizicima biti potrebno uvesti lijekove za liječenje hiperlipidemije i/ili izostaviti kontraceptive).

onetwothree

Kolestereol 5,64
trigliceridid 1,7
HDL kolesterol 2,16
LDL kolesterol 2,7

Imam 43 godine i zanma me vaše mišljenje. Unaprijed hvala!

v54

Poštovani!
Prije 2tj mi je otkriven povišen kolesterol: 7.3
Imam 23 godine, 155cm/51kg. Poprilično sam aktivna, ne jedem jaja, lisnato, brzu hranu, jedini uzrok bi moglo biti slatko, stres i genetska predispozicija.
Molila bih Vas za pomoć, smijem li jesti med? Jako ga volim i obično ga ujutro pojedem na pecivu i stavljam ga u zobeno mlijeko sa zobenim pahuljicama. Nailazim na kontradiktorne informacije-neki ga preporučuju, kao saveznika u snižavanju kolesterola, dok drugi kažu kako ga treba izbjegavat. Zbilja ne znam i zbunjena sam.

unaprijed puno hvala!