Pretilost

Skidanje kilograma

AURELIO

Srdacan pozdrav,
vec duze imam problema sa viskom kilograma (star 51 godinu / visok 184 cm / tezak 140 kg) koje uz sva nastojanja ne mogu smanjiti. S obzirom na prirodu posla, cesta i duga putovanja a s time i neredovita ishrana, nisam u mogucnosti provesti neku rigoroznu dijetu. Molim Vas da mi odgovorite da li bi mi pomoglo uzimanje Reductila ili Xenicala i koji od tih lijekova bi u mojem slucaju bio djelotvorniji (povisen tlak 145 / 90).
Unaprijed Vam se zahvaljujem i iskreno pozdravljam.
Zlatko

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

Poštovani
Drago mi je da ste se odlučili rješavati problem pretilosti jer uz težinu koju navodite zdravlje Vam je stvarno jako narušeno.
Na forumu je već dosta pisano o farmakoterapiji koja je kod Vas svakako indicirana a jedno od postavljenih pitanja na koje je već dosta detaljno odgovorio kolega je dida (pogledajte odgovor Hrvoje Iveković, dr. med. od 02.02.2007. 11:20). Xenical bi Vam sigurno pomogao a po podacima koje navodite niti Reductil nije kontraindiciran no za savjet o tome koji bi lijek trebali uzimati trebali bi mi poslati detaljnije podatke o ostalim bolestima od koji bolujete ili ste eventualno bolovali te lijekovima koje uzimate.

*****

Imam 35 godina. Visoka sam 178cm i teška 98kg. U zadnje vrijeme osjećam se loše. Budim se teških nogu, imala sam u zadnjim mjerenjima tlak 140/95, ne pijem nikakve lijekove. Majka sam troje djece i životni ritam mi je koma. Posao djeca škola, vrtić, sa najmanjom kćeri na vježbe i eto kilogrami se samo gomilaju. Pokušala sam razne dijete ali ništa. Velika mi je želja skinuti barem 20kg, jer i padam u neku depresiju, stalno sam nervozna, nezadovoljna, ato se jako izražava na moju obitelj. Moli pomoć i savjet što da radim.

Mr. sc. Tamara Poljičanin, dr. med.

S obzirom na ITM koji je kod Vas gotovo 31 kg/m2 i pridružene tegobe koje navodite najbolje bi bilo da se javite u neki od centara za liječenje pretilosti (ako živite u Zagrebu preporučila bih KBC Rebro ili Sveučilišnu kliniku Vuk Vrhovac ili neku od ostalih klinika koje imaju ambulantu za liječenje pretilosti). Potrebno je učiniti internističku obradu i ovisno o nalazima uvesti i neki od lijekova.