Pretilost

štetnost

terra

Poštovani doktore!
Poslije čitanja Vaših stručnih odgovora na ovim stranicama i ja bih Vam postavila par pitanja.Naime, moj suprug je visok 175, težak 117kg, BIM ogroman, ali fizički ne izgleda tako strašno, izuzetno jake građe(bivši bokser).On bi do "normalnog" BIM-a trebao smršaviti 40kg, a on sa 20 manje izgleda tanak.Je li to dovoljno?Drugo pitanje-odlučio se za planetarno popularnu UN dijetu, ne želi Xenical, kaže da može i bez toga pa me interesira ima li ova dijeta kakvih nus pojava(krvna slika, GuK...) jer ih svaka ima, a s obzirom da se unose sve namirnice i je li potreban kakav lječnički nadzor ili dodatan unos nekih vitamina ili sl?Fizički aktivan 2Xtjedno.
Zahvaljujem na mišljenju!

Hrvoje Iveković, dr. med.

BMI je skraćenica od eng. pojma body mass index ili na hrvatskom indeks tjelesne težine i predstavlja omjer tj. težine i kvadrata visine (kg/m2). BMI je jedan od pokazatelja debljine - ne i nužno najbolji. Naime i osobe mišićavijeg izgleda mogu imati viosk BMI a da nisu debele. Od tjelesne masti bitnija tj. štetnija je tzv visceralana mast - ona akumulirana oko trbuha, koju kod supruga možete ustanoviti na jednostavan način - izmjerite mu ospeg oko pupka običnim krojačkim metrom. u slučaju da je ospeg veći od 112 cm onda je zaista debeo i ima rizik razvoja kardiovaskularnih i drugih bolesti koje idu s debljinom. Vezano za moguću štetnost dijeta - moje mišljenje je da je SVAKA DIJETA SILOVANJE ORGANIZMA.
Rađe neka manje jede i 3x tjedno fizička aktivnost.