Pretilost

xenical

Nina

poštovani...

imam pitanje vezano za xenical.Dali mozete navesti recimo primjer jelovnika koji je primjeren uz uzimanje xenicala.Naime radim po 10 h dnevno i ne stignem brojati kalorije .Inace koristim ga vec 1 mj i imam rezultate 3-4 kg manje.Kolko se najdulje moze koristiti s obzirom da jos moram smrsaviti cca 7 kg.Dali ima nade za mene ili????Inace visoka sa
178 cm i sad teska 79-80 kg.Mislim da je moja idealna tezina 68-70 kg????

hvala

Dolores

poštovani,

imam pitanje vezano za xenical. Dali se može koristiti bez lječničke upute? I šta nije bio povučen sa tržišta radi njegovih nuspojava?

nina

Poštovana radi kojih nus pojava????Postoje naravno nus pojave ali kod slucaja da se jede jako jako masna hrana koja nije primjerena uz uzimanje xenicala.

Hrvoje Iveković, dr.med.

za Ninu:

posebni jelovnici za Xenical ne postoje, ali se preporuča prehrana prema tzv. masnim točkama. Knjižicu masnih točaka možete dobiti u predstavništvu Roche-a za Hrvatsku, Banjavčičeva ulica 22, Zagreb tel: 01/4722-333 (mislim da šalju poštom besplatno ? provjerite!).
Dobro ste odradili prvi mjesec terapije, praktički i s ovom težinom nalazite se prema indeksu tjelesne težine u zoni niskog rizika za razvoj bolesti vezanih uz debljinu. Ako sam dobro shvatio sad imate 80 kg, a smršavila se 4 kg. To znači da se imala prilikom započinjanja terapije 84 kg. Uz Xenical se očekuje gubitak 5-10% kilaže tijekom 3 mjeseca, dakle u vašem slučaju do 75-76 kg. Veći gubitak u tako kratkom vremenu ne bih preporučio.

za Dolores:

Xenical ima jako malo nuspojava i nije bio povučen s tržišta. Xenical ne ulazi u sistemski krvotok, ne prolazi kroz jetru, već se zadržava u tankom crijevu i blokira resporpciju masti.
Prilikom korištenja lijeka očekuju se obilnije stolice što je očekivani učinak lijeka. Stolice mogu biti proljevaste i masne, ali radi se o "nuspojavi" koja se dešava konzumiranja masne hrane (blokira se unos masti u organizam ? mast "vuče" vodu za sobom-putem stolice izlazi iz organizma). Dakle nema straha od Xenicala, uz adekvatnu prehranu.