Rak pluća

koje preglede obaviti

malabeba21

Lijepi pozdrav!
Moj suprug je pušač već 10 godina, puši cca. 20 cigareta dnevno. Izrazio je želju za prestankom i za obavljanjem liječničkih pregleda pluća. Zanima me koje bi preglede trebao obaviti?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Nabil Chalfe , dr. med.

Obzirom da niste spomenuli dob Vašeg supruga, pretpostavljam , obzirom na pušački staž , da se radi o mladoj osobi. Pušački staž od 10 godina sa 20 cigareta dnevno predstavlja mali rizik za nastanak ev. posljedica od pušenja. Pohvalno je od Vašeg supruga da se pravovremeno odlučio na takav korak. Što se tiče pregleda preporučam da se Vaš suprug javi u Poliliniku za plućne bolesti "Jordanovac" gdje će se obaviti pregled pulmologa, rtg prsišta i spirometrija te će dobiti podršku i savjete za prestanak pušenja.