Rak vrata maternice i HPV

Adenokarcinom maternice

marica007

Adenocarcinoma

Postovani,
radi se o mojoj majci; ima 47 godina i dijagnosticiran joj je adenokarcinom. Pretila je, alergicna na preparate joda, pati od angine pektoris i hipertenzije te trosi Korvask i Concor. U perimenopauzi je te ima neredovit menstrualni ciklus. Papa testom nadeni su AVG i histociti nakon cega je isla na UVZ koji je pokazao polip endometrija velicine 20mm. Upucena je na frakcioniranu kiretazu kojom je taj polip uklonjen, te je poslan na biopsiju. Na nalazu biopsije, datuma 29.01.2009. , stoji :
" Klinicka dijagnoza-Hyperplasia endometri;
vrsta materijala- 1. ekskohleat endocerviks
2. kiretman
Dijagnoza – 1. ./.
2. adenocarcinoma
Opis – 1. Materijal oskudan, histoloski sluz i povrsni endocerviks izrazene hiperplazije
bazalnih stanica.
2. Materijal obilan, histolosku krv i uzorci tumora gradeni od nepravilnih razlicito
velikih zljezdolikih struktura oblozenih dobro diferenciranim atipicnim epitelnim
stanicama. „
U otpusnom pismu pise da 14.04.2009. ide na preoperativnu obradu te da ce biti hospitalizirana, bez ikakvog obrazlozenja o kakvoj se operaciji radi.
Molim Vas za misljenje, o kojem se stadiju raka zapravo radi i kakve se terapije koriste pri tom stadiju
( pretpostavljajuci da ce pri operaciji ukloniti zarazeno tkivo ).

Unaprijed hvala!

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, s obzirom na histološki nalaz nakon kiretaže (Adenocarcinoma), radi se o zloćudnoj tvorbi koja je bila u tijelu maternice. Operativnim putem će joj odstraniti maternicu i jajnike, da se vidi da li se tumor proširio ili je kiretažom odstranjeno svo promijenjeno tkivo. Terapija koja će se provesti nakon operacije ovisiti će o histološkom nalazu i proširenosti tumora, što će se vidjeti analizom materijala nakon operacije.