Rak vrata maternice i HPV

biopsija

azalea

poštovanje!
imam hpv visokog rizika oko godinu dana,zadnji papa test je cin3,a biopsija cin2.naručena sam za 2 mjeseca za ponavljanje pape.nalaze tipizacije još čekam ali je visokog rizika.papa se pogoršao sa cin1 na cin2(3) u roku 6 mjeseci iako sam jačala imunitet,pazila na prehranu,zdrav život i sl.
nisam rađala pa me sad jako brine sadašnje stanje pogotovo jer se tako rapidno pogoršava.imam 23 godine.doktori govore da sam pod kontrolom i da je sve otkriveno na vrijeme(prvi cin1 nakon 6mjeseci od odnosa) ali ja sam u strahu.
molim vas za mišljejne i što očekivati dalje,konizacija?da li letz dolazi u obzir ili neko drugo rješenje?ako do toga dođe kako će to utjecati na trudnoću?
hvala

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, nakon učinjene biopsije trebate pričekati i učiniti kontrolni PAPA test kao što Vam je i rečeno. Daljnji postupak će ovisiti o tom nalazu. Ukoliko Vam je nalaz HPV visokog rizika pozitivan, najvjerojatnije je da je on uzrok CIN promjena. Ukoliko Vam slijedeći PAPA bude uredan, potrebne su daljnje redovite kontrole. Biopsija je i dijagnostički i terapeutski postupak, što znači da se njom postavlja točna dijagnoza promjene, ali i samim odstranjenjem promijenjenog tkiva nalaz na vratu maternice se može poboljšati. Ukoliko PAPA test ne bude i dalje dobar, tada će se ovisno o nalazu učiniti neki zahvat. Ukoliko će zahvat biti potreban, npr LETZ, to je poštedna metoda koja se izvodi baš da bi se očuvao dostatni dio vrata maternice kod mladih djevojaka koje još nisu rodile, kako bi maternica mogla izdržati trudnoću. Naravno, i dalje jačajte svoj imuni sustav.

azalea

poštovana doktorice!
dva mjeseca nakon biopsije(koja je pokazala cin 2) rezultat papa testa je cin 2.predložena mi je plitka konizacija.nisam rađala pa me zanima da li bi letz bio bolje rješenje?zanima me takodjer zašto nikada nisam dobila nikakvu terapiju za upale koje su se konstantno pokazivale na papa testovima?nikakve vaginalete,antibiotici...da li je to uobičajen postupak?pretpostavljam da su upale izazvane hpv-om pa stoga nema terapije ili sam u krivu?(na klamidiju i dr sam negativna,na papi se pojavljuje mješana flora,parakeratoza,upala)
zahvaljujem na odgovoru

azalea

samo da se ispravim,doktor mi je preporučio lletz.kolike su šanse recidiva nakon obavljenog zahvata?imam nekoliko tipova visokorizičnog hpv-a i jedan tip niskorizičnog.jako sam zabrinuta s obzirom da sam spolno aktivna unazad godinu dana
hvala

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, kao što sam rekla ranije i kao što Vam je savjetovao liječnik, metoda izbora je LETZ kojom bi se u potpunosti trebao odstraniti promijenjeni dio na vratu maternice, a još uvijek sačuvati dovoljnji dio vrata maternice za održavanje trudnoće. Naravno da se nakon takvog zahvata očekuje izlječenje, ali su potrebne i daljnje redovite kontrole PAPA testa.