Rak vrata maternice i HPV

carcinom vulve

verena

Moje pitanje je jednostavno: nakon hospitalizacije i zračenja /30 zračenja fotonima/ i još me čeka 2xpo 5 zračenja elektronima na ciljana polja, imam velikih problema s kožom, probavom i crijevima. Nakon prvih 17 zračenja fotonima terapija je morala biti prekinuta i bilo je potrebno gotovo 2 mjeseca da se saniraju rane, opekotine na koži i sluznici. Došlo je do velikih problema zbog učestalih proljeva i bolova u doljnjem dijelu crijeva.
Nakon pauze dobila sam još 10 zračenja fotonima. Nuspojave su što se tiče kože blaže, svaki dan već treći mjesec idem na toaletu u bolnicu, mažu me kao i ja sebe genicijanom violet.
Ostali su veliki problemi s crijevima. Gdje mogu naći preporuku o načinu prehrane? Dijetoterapija nakon terapije zračenja? Moji liječnici su mi dali samo neke opće preporuke koje znam i sama: ne masno, ne začinjeno, ne konzervirANO ITD. Mojim crijevima to očito nije dovoljno. Moji liječnici su onkolozi- radiolozi i savjetovali su mi da savjet potražim od nekog drugog.
Hvala!

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, na žalost problemi koje ste naveli vjerojatno su posljedica liječenja Vaše osnovne bolesti. Moglo je doći do oštećenja sluznice crijeva, te zbog toga nastanka bolova u donjem dijelu probavnog sustava i proljeva. Teško je na temelju Vašeg pisma zaključiti točno o čemu se radi, te bi najbolje bilo da se o načinu prehrane, kao i o daljnjim pregledima obratite liječniku gastroenterologu, kao i Vašem radioterapeutu.