Rak vrata maternice i HPV

cin 1

lora86

Imam par pitanja...Ovako: zadnji papa test mi je pokazao CIN1 i promjene povezane s HPV-om...što me čudi, jer kod spolnih odnosa prilično pazim, koristim kondom. Zanima me kolika je vjerojatnost da imam HPV?

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, morate napraviti HPV genotipizaciju - to je uzimanje brisa iz vrata maternice na HPV, da bi ste vidjeli da li imate HPV ili ne.
Inače, kondom nije stopostotna zaštita od HPV infekcija.

DELFA

Poštovana!
Molim vas da mi pomognete jer ludim polako... U četvrtom mjesecu prošle godine zavrsila sam na operaciji jer sam imala krvarenje u jajniku.. i od onda je sve bilo u redu...Međutim u 12 mj mi je papa test pokazao cin1 i promjene povezane sa hpv.U 1.mj ove godine sam bila na kolposkopiji i kad sam odnjela nalaz svom gin rekla mi je samo da dodem sad u 4. mj da se papa test ponovi... imam li razloga za zabrinutost i kako hpv i cin mogfu utjecati na trudnocu?

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, treba svakako ponoviti PAPA u travnju i ovisno o rezultatu tog nalaza Vaš će Vas ginekolog uputiti u daljnje postupke. Bilo bi dobro napraviti briseve vrata maternice i tipizaciju na HPV virus da se vidi da li postoji kakva upala koju treba liječiti i da li je HPV visokog rizika prisutan. U svakom slučaju, potrebne su redovite ginekološke kontrole ginekologa i redoviti raditi PAPA test.
Abnormalnosti na vratu maternice u smislu CIN I u pravilu ne utječu na trudnoću.