Rak vrata maternice i HPV

HPV visokog rizika bez ikakvih simptoma

bubi1982

Godinama su mi svi nalazi PAPA testa u redu, samoinicijativno sam nedavno otisla na testiranje za HPV, klamidiju, miko- i ureaplazme. Sve negativno osim HPV visokog rizika ali za koji nema nikakvih drugih simptoma hvala bogu, nema nikakvih promjena stanica i sl.
U vezi sam 4 godine, znaci samo jedan partner, ima li i on znaci HPV i treba li ici na testove ili kod urologa?
Je li uopce moguce da 4 godine imam HPV visokog rizika bez ikakvih posljedica ili to ipak znaci da sam se zarazila nedavno?
Ako da, je li moguće da je to radi smanjena imuniteta u zadnje vrijeme, ili je ipak rijec o tome da je partner to "pokupio" od druge osobe i naknadno me zarazio?
Kao novopeceni mladenci planiramo dijete pa je li pametno da koristim preparate za dizanje imuniteta (beta-3-glukan, aloe vera) te prenatal i sl. preparate za trudnice pa za par mjeseci prestanem piti tablete i krenemo na bebicu? Tako smo nekako planirali...
Ginekologica mi je ionako rekla da nemam sta drugo poduzeti nego dizati imunitet te tek za 6mj. raditi papu a za godinu dana ponovni test na hpv...
Mislite li da ipak trebam pricekati da HPV "nestane"?
Hvala unaprijed na odgovoru na panicno pitanje

bubi1982

Negdje na forumu procitala sam Vaš odgovor da preporučate cijepljenje Cervarix cjepivom ukoliko je PAPA test u redu, da se treba posavjetovati s ginekologom, bi li to pomoglo i u mom slučaju s obzirom da nemam promjena na stanicama grlića maternice a pozitivna sam na HPV visokog rizika vjerojatno već duže vrijeme?

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, nemoguće je reći od kada imate HPV infekciju i kada ste se zarazili. Moguće je da ste se zarazili prije par godina, ali se Vaš imunološki sustav borio protiv infekcije dovoljno dobro. U jednom trenutku imunološki sustav može oslabiti, npr pod utjecajem stresa, gripe,..., te se infekcija HPV-om može tada i ispoljiti. Savjetujem da za 4 mjeseca ponovite PAPA test i HPV genotipizaciju, odnosno onako kako Vam je preporučila ginekologica. Cijepljenje protiv HPV se ne provodi dok je HPV pozitivan, i ne provodi se u trudnoći. Svakako je dobro da uzimate neke od preparata za jačanje imuniteta.

bubi1982

Hvala na odgovoru.
Nadam se iskreno da Vas više neću trebati ništa pitati blunk