Rak vrata maternice i HPV

HPV

bpiskor

Interesiraju me načini na koji se može zaraziti s HPV-om. Naime, riječ je o tome da sam u braku 27 godina i nisam s nikim drugim imala odnos osim sa suprugom, a zadnji papa nalaz mi je ukazao na HPV i CIN 2. Slijedeći tjedan idem na tipizaciju i kolposkopiju........ Kaže se nikada ne reci nikad ali za supruga bi rekla da me nije prevario. Hvala.

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, PAPA test samo ukazuje na promjene vezane uz HPV, a nije metoda kojom se on dokazuje. Tek nam nalaz genotipizacije govori o prisutnosti virusa.
Što se tiče načina prenošenja HPV-a, to je prijenos spolnim putem. Spolni se partneri mogu zaraziti virusom i tijekom prvog spolnog odnosa, odnosno bilo kada poslije, a da virus ne izaziva nikakve promjene. U jednom trenutku, npr. padom imunološkog sustava, virus se može aktivirati i početi izazivati promjene na stanicama.