Rak vrata maternice i HPV

HPV

Postovana,
24.03 sam radila PAPA kada mi je doktorica rekla daimam malu ranicu na matarnici i papilome,i rekla mi je da moram uraditi Cryo da se to odstrani.PAPA mi je bio uredan nije poazao nikakav CIN.Zatim mi je doktorica rekla da moram uraditi HPV analizu sto sam i uradila.Nalaz je bio pozitivan,dobila sam terapiju Interferon mast i vaginalete i mast za partnera.Briseve sam redovno radila i bili su uredni urino kultura takodje..Ali zadnja dva puta kontrole vaginalnog i cervikalnog brisa u prvom nalazu 26.08. izolovana mi je bakterija Escherichia coli nakon cega sam dobila terapiju Baktrim 5 dana i Nitrofurantoin vaginalete,tu terapiju saa iskoristila...i sada zadnje briseve koje sam uradila 23.09 nema vise Escherichie ,ali se pojavila nova bakterija Enterococcus faecalis.Narucena sam na pregled kod svog ginekologa i naglasila mi je da se Cryo ne moze uraditi dok brisevi ne budu uredni...pa me zanima vase misljenje o svemu ovome sto sam navela.Odnose imam redovne,ali me zabrinjava to sto na vansjkom dijelu vagine tj na otvoru pri odnosu pocne da me boli cak mi se zna pojaviti i tracak krvi,nakon cega mi je koza jako osjetljiva i boli,kao da mi se koza osteti pa me pece...Molim vas za vase misljenje sto prije.Hvala

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, ukoliko Vam je PAPA test uredan(nema abnormalnosti na stanicama), nije potrebno raditi nikakve zahvate, već samo nešto češće kontrolirati PAPA test (npr. svakih 6 mjeseci) ukoliko Vam je HPV visokog rizika pozitivan. Što se tiče infekcije enterokokom, trebate provesti antibiotsku terapiju i Vi i Vaš partner, te 10 dana nakon terapije učiniti kontrolne briseve. Ranicu na ulazu u rodnicu je najbolje da pregledate kod svog ginekologa, pa da se odredi da li je i za nju potrebno liječenje. Ektropij ("ranica"blunk na vratu maternice ćete liječiti u dogovoru sa Vašim ginekologom.