Rak vrata maternice i HPV

hpv

rebel

Poštovani...
hpv sam, nažalost, "zaradila" prije nešto više od godinu dana...zanima me samo da li je moguće prenjeti hpv virus na partnera samo sa diranjem,,,naime, direktnog kontakta s genitalijama nije bilo, no bilo je kontakta rukama...nakon što je dirao mene zaraženu, dirao je sebe po penisu... da li je moguće da se na taj način prenosi virus?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, do prijenosa HPV infekcije dolazi kontaktom sluznica. Prijenos preko ruku nije karakterističan za HPV infekciju, ali treba biti oprezan. Na žalost, niti kondom nije 100 %-tna zaštita, jer neki dijelovi spolovila nisu prekriveni kondomom, pa naročito ako se radi o kondilomima, bilo bi dobro da se odstrane.