Rak vrata maternice i HPV

HPV i cjepivo

bella.bepina

Poštovana doktorice,

moje pitanje je da li je moguće/učinkovito/potrebno cijepiti protiv HPV-a djevojku od 23 godine koja je imala samo jednog partnera i prema dosadašnjim PAPA testovima nikad nije utvrđen HPV?

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, cjepivo protiv HPV-a (cervarix), štiti protiv 4 tipa HPV-a visokog rizika koji u najvećem postotku mogu dovesti do raka vrata maternice. Prvenstveno se preporuča cijepiti djevojke i žene koje koje imaju uredan PAPA test i negativne su na HPV, te djevojčice koje još nisu stupile u spolne odnose. Međutim, bez obzira bili cijepljenji ili ne, potrebne su redovite ginekološke kontrole.