Rak vrata maternice i HPV

Hpv i kontracepcija

Poštovani,
molila bih vas za savjet.
Naime u veljači 2008. papa mi je pokazao CIN I/CIN II. Pozitivna sam na hpv visokog i niskog rizika. Radila sam kolposkopiju i biopsiju . Nalaz biopsije je Endocervicitis chronica. Nakon toga radim kontrolni papa test koji opet pokazuje CIN I/II. Kako je moguće da biopsija bude "u redu" a papa opet CIN I/II?

Da li bih trebala prestati koristiti kontracepciju (Cilest) zbog cin-ova i hpv-a ?

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, može se dogoditi da se uzimanjem uzorka za biopsiju ne odstrani cijeli promijenjeni dio na vratu metranice, te da PAPA ponovo pokaže iste promjene. Savjetujem da ponovite PAPA test još jednom, te, ako i dalje postoje abnormalnosti na PAPA testu, ponovite kolposkopiju. Daljnji postupak će ovisiti o tim nalazima. U svakom slučaju, savjetovala bih Vam upotrebu kondoma, koji su ipak mehanička zaštita.