Rak vrata maternice i HPV

hpv visokog rizika

mp

Poštovana doktorice, na zadnjem nalazu papa testa dijagnosticiran mi je cin 1. brisevi na sve ostale bakterije su negativni a hpv je visokog rizika. dane su mi betadine vaginalete. zanima me koja je terapija za partnera dudući da njemu nije prepisano ništa? i što još uključiti u terapiju? unaprijed zahvaljujem

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, kod nalaza CIN 1, kod kojeg su brisevi vrata maternice uredni, a HPV pozitivan, bitno je jačati imunološki sustav organizma sa nekim od preparata prisutnim na tržištu. Betadin vaginalete imaju povoljan učinak. Ukoliko su brisevi bili negativni, nije potrebno provoditi antibiotsku terapiju, niti kod Vas, niti kod Vašeg partnera. Preporučujem korištenje kondoma dok se nalaz PAPA testa ne popravi. Svakako ponovite PAPA za 4 mjeseca, i daljnji postupak će ovisiti o tom nalazu.