Rak vrata maternice i HPV

miomi

sanjaV21

Poštovana doktorice, ispričavam se unaprijed ako sam pogriješila topic, ali nisam uspjela pronaći ništa slično na ovom forumu i nadam se da ćete mi moći dati odgovor. Naime, moja mama ima 47 godina i miome, te će morati na operaciju. Zanima me samo da li je to nasljedno i da li se ikako može spriječiti. Nitko u obitelji do sada nije imao tih problema. Unaprijed Vam hvala!

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, miomi su najčešći dobroćudni tumori maternice, građeni uglavnom od glatkih mišića. Istraživanja pokazuju da nastaju bujanjem mišićnih stanica maternice pod utjecajem hormona i to u generativnoj dobi žene. Učestalost ima opada s pojavom menopauze. Simptomi se pojavljuju samo u 35-50% bolesnica sa miomima. Simptomi mogu biti nepravilna i obilna krvarenja, bol i napetost u maloj zdjelici, neplodnost i spontani pobačaji.Dijagnoza se postavlja najčešće prilikom rutinskog ginekološkog pregleda i ultrazvučnim pregledom. Uzrok nastanka im nije poznat, nema načina da se predvidi ili spriječi njihovo nastajanje. Ne moraju biti nasljedni. Preporuka je raditi općenito redovite ginekološke preglede.