Rak vrata maternice i HPV

molim savjet

otrov

ukratko: papa test mi je bio cin2+hpv,napravila sam kolposkopiju i biopsiju nalaz je pokazao cin1+hpv,bila sam na tipizaciji ihpv je visokog rizika.sad čekam 12 mjesec za ponovni papa i zanima me da li to može proći i liječiti se bez operativnog zahvata. pijem beta glukane jer sam čula da je to dobro kad imaš hpv. voljela bi da mi se javite i date mi savjete

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, biopsija koju ste učinili nakon nalaza kolposkopije može biti i dijagnostički i terapeutski postupak, što znači da se patohistološkom analizom postavlja točna dijagnoza, što je kod Vas nalaz biopsije pokazao CIN I, a terapeutska znači da se samom biopsijom odstranio promijenjeni dio tkiva i time ste se moguće i izliječili. Međutim, treba ponoviti PAPA test 3-4 mjeseca nakon biopsije da bismo vidjeli da li je cijeli promijenjeni dio odstranjen. Stoga, svi daljnji postupci ovise o nalazu PAPA testa. Svakako je dobro da nastavite sa terapijom beta glukana koju uzimate za jačanje imuniteta.