Rak vrata maternice i HPV

infekcija hpv virusom -mogućnost

luna09

Poštovani,

Papa testom mi je utvrđen CIN I , SIL niskog stupnja, sa promjenama povezanim sa HPV-om.
Test sam dobila u ponedjeljak. Preporučena mi je kolposkopija i kontrolni papa tast za četiri mjeseca.
S bivšim partnerom sam imala odnos zadnji puta prije godinu dana.
Moj sadašnji sexualni partner je imao uporednu vezu sa mnom, sa ženom kojoj je papa test u veljači ove godine bio uredan, kako kaže.
Kako je moguće da jedna žena ima hpv virus a druga ne, a odnose su imale sa istim muškarcem?
Koje su eventualne mogućnosti.

Hvala unaprijed.

luna09

Napomena, moj zadnji test papa test urađen prije godinu i pol dana je bio uredan.
A moj sadašnji sadašnji partner je moj jedini sexulani partner.

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, HPV može biti u organizmu, a imuni sistem je dovoljno jak da se bori protiv njega, U jednom trenutku se može dogoditi da imunološki sustav oslabi (prehlada, stres,...), te i djelovnje virusa HPV dolazi do izražaja, Najbolji primjer za to je herpes virus na usni. Prema tome, pitanje je kad ste se vi zarazili HPV-om, a Vaš imuni sistem se borio protiv njega, sve do jednog trenutka. Otprilike u 80% slučajeva infekcija sa HPV-om, je prolazna, dok 10-20% pacijentica razvije trajnu infekciju. Budući da mi ne možemo znati kako će koja paciijentica odreagirati, potrebno je redovito kontrolirati PAPA testove.