Rak vrata maternice i HPV

konizacija

azalea

poštovana doktorice,
da li nakon obavljenog llez-a virus još uvijek ostaje u tijelu?
da li postoji mogućnost ponovne zaraze od istog partnera koji mi je to i prenio?
pretpostavljam da su odgovori potvrdni pa me zanima što dalje,jačati imunitet?
hvala

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, LETZ-om bi trebao biti odstranjen dio tkiva vrata maternice na kojoj su postojale atipične stanice. Teško je dati točan odgovor na Vaša pitanja, stoga je postupak slijedeći - svakako trebate i dalje raditi redovite ginekološke kontrole i naravno PAPA test, te će daljnji postupci ovisiti o tim nalazima.
Infekcija HPV virusom je u 80-90% slučajeva prolazna, tek se kod 10-20% žena može razviti u trajnu infekciju. Budući da mi ne možemo znati koje su to žene, trebate se, dakle, i dalje redovito kontrolirati i naravno jačati imuni sustav nekim od preparata sa tržišta.