Rak vrata maternice i HPV

konizacija i hpv ?

hpv

Postoji li, nakon izvedene Lletz konizacije (CIN 3 + CIS, HPV tip 16) mogućnost potpunog uklanjanja hpv virusa iz tijela pacjentice?
Ukoliko i postoji, koji je postotak uspješnosti?
Hvala!

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, infekcija HPV-om se u 80% slučajeva smatra prolaznom infekcijom. Znači povuče se prije nego što žene primjete bilo kakve promjene ili simptome. Međutim, 10-20 % zaraženih žena će razviti promjene u smislu abnormalnosti na PAPA testu. Mi ne možemo znati koje će to žene proći bez znakova bolesti, stoga je potrebno redovito kontroliranje PAPA testova.
Teško je reći da li ste se vi u potpunosti riješili virusa, i na to pitanje odgovor ne postoji. Bitno je da redovito radite kontrole PAPA testova i da jačate svoj imunitet nekim od preparata prisutnih na tržištu.