Rak vrata maternice i HPV

Terapija CIN I

lilith

Poštovana,
molim Vas da mi odgovorite je li Geonistin dovoljna terapija za CIN I? Naime, prije mjesec dana mi je na papa - testu otkriven CIN I (bez promjena vezanih uz HPV) i ginekolog mi je kao terapiju dao Geonistin vaginalete i to svaku drugu večer. U neslužbenom razgovoru sa drugim ginekologom sam doznala da to nije dovoljna terapija i da moram potražiti drugo mišljenje. Zanima me što Vi mislite o tome, je li mi potrebna dodatna terapija? I zašto moram 6 mjeseci koristiti kondom? Također me zanima i mislite li da je potrebno raditi briseve na klamidiju, hpv i mikoplazme?

Unaprijed hvala!

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana,
kada PAPA test ukazuje na cervikalnu intraepitelnu neoplaziju prvog stupnja (CIN I) sa ili bez infekcije humanim papiloma virusom (HPV), preporučuje se učiniti briseve vrata maternice na aerobne bakterije, Mycoplasme i Chlamydiu, te ciljano liječenje postojeće upale na temelju tih nalaza. Bilo bi dobro učiniti i tipizaciju HPV. U slučaju izolacije HPV niskog onkogenog rizika ili negativnog nalaza potrebna je citološka kontrola - PAPA test ponoviti za četiri mjeseca. Ako je taj nalaz uredan, PAPA test će se ponoviti za šest mjeseci. U slučaju da CIN promjene i dalje perzistiraju, potrebno je učiniti kolposkopiju. Ta se pretraga temelji na promatranju vrata maternice pod velikim osvjetljenjem i povećanjem, te uoćavanju promjena koje se vide na PAPA testu. Daljnji postupci će se odrediti na temelju nalaza kolposkopije. U slučaju izolacije HPV visokog onkogenog rizika, kolposkopija će se učiniti odmah. Liječenje vaginalnom protuupalnom terapijom, u vašem slučaju Geonistin vaginalete, u svakom slučaju pomaže, kao i neka druga vrsta protuupalnih vaginaleta, uz praćenje gore opisanih postupaka. Odnos sa kondomom se preporučuje upravo iz razloga da se spriječi daljnje razvijanje i prenošenje upale kod spolnih partnera.