Upalne reumatske bolesti

Bolno koljeno.

cliokety

Poštovani,
imam 23 godine i već deset godina bolujem od reumatoidnog artritisa. Prije godinu dana imala sam artroskopsku sinovektomiju lijevog koljena u Klinici za traumatologiju (dr.Hudetz). Unazad mjesec dana pojavile su mi se tegobe sa istim koljenom. Bolovi su vrlo jaki i ne popuštaju unatoč lijekovima (Ibuprofen 600mg 2x i Salazopyrin 500mg 3x). Teško mi je stajati i hodati, bolovi su jaki i u mirovanju. Prije dva tjedna pojavila mi se cista u koljenoj jami koja se sad proširila do pola lista. Noga mi stalno trne i kao da je skroz u nekakvom grču. Naručena sam na UZV 14.04. da se utvrdi što se događa u koljenom zglobu. Možete li mi vi reći zbog čega nastaju ciste i da li ću morati opet na operaciju? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. Katarina.

Prof. dr. sc. Simeon Grazio, dr. med.

Bolno koljeno.
Poštovani,
U reumatskim bolestima, a reumatoidni artritis je tipična upalne reumatske bolest, mogu nastati izljevi u zahvaćenim zglobovima. Jedna od najčešćih lokalizacija upalnog izljeva je koljeno. Tada dolazi do izbočenja zglobne čahore u području sluzne vreće između dva mišića (medijalna glava gastroknemijusa i semimebranozusa) što se naziva Bakerova cista. Ona se najbolje vidi kod ispruženog koljena u zakoljenskoj jami, dakle s njegove stražnje strane. Bakerova cista se u velikoj većini bolesnika liječi punkcijom i pražnjenjem koljena, te instiliranjem protuupalnog lijeka, glukokortikoida. U nekih bolesnika dolazi do prsnuća zglobne čahure pa se sadržaj ciste izlije između mišića potkoljenice, koja otekne. Zbog pritiska na živce i krvne žile bolesnici tada mogu imati grčeve i osjećati trnce. Stanje sliči dubokoj venskoj trombozi, što je važno razlikovati zbog različitog liječenja. U cilju postavljanja prave dijagnoze koristi se ultrazvučni pregled (doppler).