Upalne reumatske bolesti

nalaz

angela

dobar dan molim vas da mi pojasnite nalaz rengena!

na rtg obje šake vidi se vrpčasta osteoporoza nešto rubnih uzura na glavicama metakarpalnih kostiju i na karpalnim kostima no stiloidni nastavci ulne obostrano uredni
otok apaartikul. makih česti u poroksimal. interfalagealnoj etaži te se može raditi o chr. upalnim promjenama tipa RA STUPANJ 2/3
izrazitijih degenerativnih promjena još nema.

inače sam žensko imam 30 godina i otišla sam doktoru jer nakon svakog težeg rada odnosno pranja veša na ruke puno žmikanja i svega ostalo imala sam bolove u rukama odnosno prstima i zglobovima pa vas molim da mi pojasnite .

Prof. dr. sc. Simeon Grazio, dr. med.

Radiološki nalaz vrpčaste osteoporoze s rubnim uzurama na glavicama metakarpalnih kostiju i na karpalnim kostima može biti u skladu s upalnim promjenama tipa reumatoidnog artritisa, što je napomenuo i sam radiolog u svom nalazu. No dijagnoza se ne može postaviti samo na temelju tog nalaza, već je za nju potrebno imati podrobnije podatke o Vašim tegobama (npr. jeste li primijetili otekline zglobova i kojih, te jesu li stalne ili nisu, kada su tegobe započele, imate li bolove u mirovanju, imate li produljenu jutarnju zakočenost....?). Važno je i imate li opće simptome: povišenje tjelesne temperature ili barem osjećaj zimice i/ili tresavice (obično navečer), osjećaj umora i opće iscrpljenosti, gubitak na tjelesnoj težini. U postavljanju dijagnozi nam pomažu i podaci o eventualnim kožnim promjenama, problemima od strane očiju, crijeva ...., je li bilo reumatskih bolesti u obitelji? Naravno, potrebno Vas je klinički pregledati i učiniti neke laboratorijske nalaze. Stoga. preporučam da se javite subspecijalisti reumatologu, koji će na temelju svega navedenoga utvrditi radi li se kod Vas o nekoj specifičnoj reumatskoj bolesti i ako da, o kojoj.

Prof. dr.sc. Simeon Grazio