Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Beba slabo jede i povraca

Lolita16

Postovani,

imam dijete od 13 mjeseci i od nedavno je poceo povracati u odredjenim situacijama.
Recimo kada je jako uzrujan i place, obavezno povrati. Cim se emocionalno jace uzbudi povraca, a zatekla sam ga i s prsticima u ustima kako provocira zeludac.
Zbog toga smo i prestali ici na djecju gimnastiku jer je odjednom poceo jako plakati i povracati pa nam je teta koja vjezba rekla neka ostanemo kuci neko vrijeme.
No on je isti model ponasanja poceo i doma primjenjivati, recimo kada ide na spavanje, ili ne zeli da ja izadjem iz sobe, ili se uplasi necega - obavezno povraca.

Moram napomenuti i kako imamo problema s jelom. NIje nista strano, znam da dosta djece nece jesti, ali njega nahraniti je stvarno izazov.
Nece otvarati usta i gutati ako ga ne animiramo (slikovnice, igracke i slicno) po obroku promijenimo jako puno objekata kojim ga zabavljamo.
Nije dobar jelac, i pokusali smo ga ostaviti gladnog, neka bude odgovoran za svoje ponasanje, no tada je imao samo 2 obroka dnevno, i to polovicna.

Imate li neki konkretan savjet, osim da se javimo djecjem psihologu, sto cemo vjerojatno morati uciniti?

Hvala!

Hana Hrpka, prof. psih.

Poštovana gospođo,
hvala što ste se obratili za pomoć na ovom forumu. Čitajući Vaš mail vidim da ste zabrinuti za svojeg 13-mjesečnog sina.
Prema informacijama koje ste naveli, a i s obzirom na dob djeteta preporučam da prije svega odete kod pedijatra (niste napisali u mailu da li ste već bili ili ne), a kasnije i dječjem gastroenterologu. Neka djeca mogu imati problema sa gutanjem i to još kao bebe, što se može i nastaviti nakon prve godine života. Na primjer, jedno od takvih sličnih stanja u kojem se hrana i želučane kiseline često povrate iz želuca u jednjak naziva se pedijatrijski gastroezofagealni refluks, a jedan od simptoma je: razdražljivost, bol, nagli plač, povraćanje, bljuckanje i u dobi kada je ono već trebalo prestati, loše spavanje itd. Tek kasnije, nakon što obavite liječničke preglede, a ukoliko se ne radi o nekakvom takvom poremećaju gutanja, preporučam da odete dječjem kliničkom psihologu.
U koliko imate bilo kakva dodatna pitanja, možete nas nazvati na našu savjetodavnu liniju na broj 0800-0800, svakim radnim danom 9-20h. Linija je besplatna i anonimna.

Srdačan pozdrav
Hana Hrpka, prof.