Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

problemi sa odlaskom na wc

lagana

Poštovanje,
Imam necaka koji je dijete razvedenih roditelja i koje je u dobi do svoje pete godine imao traumaticno djetinjstvo. Nikada nije naucio da samostalno odlazi na wc i redovno to vrsi u gacice. Sada mu je 11 godina i taj problem i dalje postoji. Kada mu se kaze da ode na wc on to odbija sve dok se ne uprlja. Odbija i da se sam opere.
Sada zivi u prilicno normalnom porodicnom okruzenju, zivi sa majkom a otac ga redovno posjecuje.
POred toga imao je problema i u skoli sa pisanjem i citanjem i utvrdjena mu je disleksija, moguce je i blagi autizam. Inace je sasvim normalno dijete, uci nove stvari ali samo one koje ga zanimaju, drustven je, razigran. Medjutim, djeca su ga pocela izbjegavati zbog njegovog problema, pubertet je pred vratima a on se sve vise povlaci u sebe.
Razgovarali smo sa psihologom, ali nikakvog konkretnog rjesenja.
Kako mu pomoci.

Hvala

Hana Hrpka, prof. psih.

Poštovani,

hvala Vam što ste se putem ovog foruma obratili za pomoć. Žao mi je što
morate gledati Vašeg nećaka kako pati, ali drago mi je što mu pokušavate
pomoći. Vjerujem da ni Vama nije lako u ovoj situaciji te Vas iskreno
pohvaljujem zbog truda koji ulažete.
Napisali ste da ste razgovarali s psihologom. Je li Vaš nećak bio prisutan
ili ste samo išli po savjet? U ovoj situaciji je nužno da Vaš nećak više
puta ode na razgovor kod psihologa jer bi mu on, uz suradnju obitelji,
trebao najviše pomoći. Ne znam kakve ste savjete dobili od psihologa, ali i
uz dobru terapiju i veliku podršku od obitelji, Vašem nećaku će svejedno
trebati određena količina vremena da promijeni svoje navike. Ne možete
očekivati da će se sve promijeniti nakon jednog razgovora. Ukoliko uvidite
da Vam psiholog ipak ne pomaže, uvijek možete tražiti drugo mišljenje.
Vašem nećaku potrebna je stručna pomoć te mnogo strpljenja, ljubavi i
podrške. Nadam se da će to moći i dobiti.

Ukoliko želite malo više razgovarati o svojoj situaciji, možete
nazvati Hrabri telefon na besplatan broj 0800-0800. Hrabri telefon je
anonimna savjetodavna linija koja je otvorena svakim radnim danom 9-20
sati. Na njoj rade volonteri kojima se možete povjeriti i koji će Vas
rado saslušati. Za pomoć se možete obratiti i putem chata svaki
četvrtak od 15 do 18 sati
(http://www.hrabritelefon.hr/hr/stranica/82/chat-v-3).
Također, možete i svog nećaka uputiti da nam se obrati. Ali, ponavljam,
najpotrebnija mu je stručna pomoć (psiholog) te podrška obitelji.

Želim Vam mnogo sreće,
Hrabri telefon