Estetsko-korektivna dermatologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Crvene mrlje

Tajana104

Poštovani,
prošle godine (2013.) krajem 4. mjeseca počele su mi se pojavljivati crvene mrlje po nogama kada hodam, ustanem ili stojim. Išla sam kod imunologa, dermatologa, svog obiteljskog liječnika i na hitnu kada se prvi puta pojavilo, nitko od njih ne zna s čim je to povezano. Mrlje se nalaze u koži, crvene su i vrele. Budući da je sada opet došlo toplo vrijeme one su na mojim nogama čim je vani vruće, kada uđem u kuću i sjednem ili legnem one nestanu. Pojavljuju se još nakon tuširanja i kada stojim pokraj izvora topline kao što su štednjak ili kamin. Sve mi je to povezano s toplinom. Primjetila sam i malo oticanje oko koljena, ali skoro neprimjetno. Noge postanu teške od koljena prema dolje. Zanima me trebam li se brinuti i zahtijevati od doktora da me pošalje na još nekakve pretrage? Da još dodam, imam 20 godina, preboljela sam mononukeozu prošle godine, imala sam alergijsku astmu kao dijete, i sada sam i dalje alergična ne pelud, trave, prašinu itd.
Unaprijed Vam hvala i molim Vas da me uputite na drugo područje medicine ako sam pogriješila.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Možda bi se moglo raditi o nekoj od tzv. fizikalnih urtikarija (potaknute toplinom) ili o nekoj cirkulacijiskim promjenama. U svakom slučaju ne radi se o nikakvoj ozbiljnijoj problematici. I kod takvih promjena, obično nema učinkovite terapije.