Fizikalna medicina i rehabilitacija

kralježnica...

josip

imam bolove u leđima,,tj u vratu i donjem dijelu leđa.. uz ukoćenost...trošim voltaren retard...na snimkama je nađena spondilatroza posebno u seg.c6-c7.., i diskartroza c5-c6-c7,,,,upućen sam na fizikalnu terapiju..sa dg...syndroma cervicobrachiale et thoracolumbale chr.......
molim vas da mi odgovorite koje su mogućnosti fizikalne i ostalih terapija te ćemu se mogu nadati......i što mi preporućujete..dali bi toplice pomagale..imam 50 godina..........hvala........

mr sc dr Porin Perić

Poštovani Josipe!

Navedene dijagnoze mogu se svesti pod jedan naziv, a to je degenerativne promjene kralježnice, koje su najčešće kroničnog tijeka- što znači da se mogu ponavljati i više puta. Često su vezane uz neka zanimanja, ali nekada nije moguće pronaći jasan razlog za njihov postanak. Liječe se fizikalnim procedurama u fazama pogoršanja (koje uključuju različite vidove vježbi u dvorani, bazenu te primjenu drugih modaliteta poput raznih struja, ultrazvuka, magnetoterapije i sl.) te posebnim režimom života u mirnijim fazama,koji uključuje umjerene fizičke aktivnosti, bavljenje plivanjem, te raznim rekreacijskim vježbama uz adekvatnu kontrolu liječnika ili fizioterapeuta. Vrlo je važna edukacija i redovito provođenje vježbi kod kuće, kad god je to moguće. Korisna je i primjena topličkih činitelja u liječenju navedenih bolesti. Rijetko dovode do značajnijih funkcionalnih poremećaja.

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić
spec.fizijatar-reumatolog