Fizikalna medicina i rehabilitacija

Krivi srast kosti podlaktice

Emina

Molim vas da mi odgovorite na sljedeće pitanje:
Dječak je slomio obije kosti podlaktice slika nakon namještanja kosti je bila uredu dobio je lontgetu na tjedan dana nakon toga gips na tri tjedna slika prije gipsa je bila uredu ali sad nakon tri tjedna lakatna kost je srasla dobro a palčana je počela bod kutem. Za vrijeme nošenja gipsa dječak je mogao pomicati ruku gore dole kroz gips. Da li je normalno da ju je on mogao pomicati? Ili je nešto drugo i šta poremetilo normalno zarastanje kosti? Unaprijed hvala na odgovoru ova informacija vrlo mi je važna!

mr sc dr Porin Perić

Poštovana Emina!

Vas očito brine da li je gips bio dobro postavljen. Svrha svake imobilizacije ( i longete i gipsa) jest sprečavanje mogućih pokreta u navedenoj regiji koja se imobilizira. Ako je Vaš dječak mogao pomicati ruku gore-dole ispod gipsa taj uvjet očiti nije poštovan, pa dakle niti imobilizacija vjerojatno nije bila u cijelosti adekvatna. Teško je bilo što egzaktno reći bez uvida u kliničko stanje bolesnika, ali mislim da je to ono što ste htjeli znati.

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić, dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog