Fizikalna medicina i rehabilitacija

lumboischialgia bil.

dinka

Štovani dr. Perić,
molim Vas za savjet. Imam 44 godine. Više godina patim od bolova u križima koji se šire niz noge, izrazitije lijevo.Prije godinu dana hospitalizirana sam zbog lumbalne mijelografije. Nisam imala smetnji mokrenja niti motorike stopala. Dijagnostička obrada pokazala je slijedeće : lumbalna mijelografija - vidi se dorzomedijalni i dorzolateralni lijevostrani prolaps i.v. diska u etaži L4,L5. Postavljena dijagnoza : prolapsus disci intervertebralis L IV/V, lumboischialgia. Tada nisam pristala na operacijske liječenje pa mi je preporučena fizikalna terapija i anelgetik. Nakon par mjeseci boravila sam u klinici za medicinsku rehabilitaciju gdje sam bila uključena u program fizikalne terapije i rehatabilacije / kineziotzerapija, elektro. termoterapija./Nakon terapije klinička slika je bila bez znatnije promjene te sam otpuštena uz preporuku pregleda kod neurokirurga te po potrebi ponavljanje fizikalne terapije. Kakve mogućnosti imam i da li je operacija neizbježna?
Hvala na odgovoru.
Dinka.

katica

Imam 30 g.proteklu godinu sam često imala bolove u križima.
Prije mjesec dana pri čučnju osjetila sam jaku bol u kralježnici,a tek
sutra dan trnjenje lijeve noge.
Obavila sam CT kralježnice nalaz jebig-smileisk je snižen.Vidljiv je prolaps diska dorzomedijalno i dorzolateralno lijevo gore tkivo diska obliterira
lijevi latelarni recesus iznad i.v. otvora i komprimira korjen živca.
Molim da li je nužan operativni zahvat ili je moguče to riješiti nekim
drugim tretmanom.

Unaprijed zahvalna!

mr sc dr Porin Perić

Poštovani!

Postoje dva osnovna pristupa liječenja hernije (prolapsa) diska:
1. konzervativno liječenje- uglavnom fizikalna terapija i kinezioterapija
2. operativno liječenje

Ako nema apsolutnih indikacija za operaciju ( a koliko vidim nema ih u ovom slučaju), treba pokušati s primjenom fizikalne terapije kroz 2-3 mjeseca uz osobiti akcenat na vježbe u bazenu i u dvorani, koje snaže mišiće ledja i trbušne stijenke. Ako takova terapija ne dovede do uspjeha treba konzultirati neurokirurga i u dogovoru s njim se odlučiti na daljnje liječenje. Zadnja instanca naravno uvijek ostaje operativno liječenje, koje se sastoji u uklanjanju prolabiranog diska.

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić. dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog