Fizikalna medicina i rehabilitacija

molim mišljenje

marta

Poštovani, već duže vrijeme imam poteškoća sa vrtoglavicama i osjećajem nesvjestice. Napravila sam EEG glave koji je pokazao uredan nalaz pa sam stoga upućena na ultrazvuk vertebralnog sliva. Nalaz glasi ovako:TCD VB SLIVA I VERTBRANIH ARTERIJA POKAZUJE DESNOSTRANI VERTEBROGENI KOMPRESIVNI SINDROM SA SMANJENIM SREDNJIM BSK. TE POVIŠENIM INDEXIMA PERIFERNOG CIRKULATORNOG OTPORA. Molim Vas da mi pojasnite moje stanje tj. što točno znači ta dijagnoza i koji su načini liječenja. Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru.

mr sc dr Porin Perić

Štovana Marta!

To znači da određene promjene u području vratne kralježnice (prepostavljam degenerativnog tipa - niste naveli godine života pa mi je teško reći) dovedu do određenih prolaznih smetnji cirkulacije krvi u području vrata.
Budući te krvne žile koje su prikazane navedenom pretragom opskrbljuju krvlju i aparat za ravnotežu možete imati određene smetnje poput vrtoglavice.
Liječenje je jednostavno:liječi se uzrok, dakle vratna kralježnica- tj- fizikalne procedura za takozvani VB sindrom i stanje se postupno popravlja.
Sugeriram pregled reumatologa ili fizijatra.
Inače ne radi se o ozbiljnom stanju, tako da ne morate biti previše zabrinuti.

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić,dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog