Fizikalna medicina i rehabilitacija

noge

gordana

lijep pozdrav imam srtahovite probleme sa obe noge najprije su pocele naticati ,pa su se mi počele stvarati ranice između prstiju
što je strahovito boljelo. color doplerom je ustanovljeno da imam
jako uske arterije koje se krče.Vaskularni kirurg me uputio na angiografijo tu je nalaz uredan (angiografski).Preporučio mi je fizikalnu terapiju te tablete za poboljšanje cirkulacije. Sada me fizijatar šalje imunologu zbog cijanoze prstiju na obe noge. Možete li mi malo bolje objasniti što sve to znači.
Krve pretrage su inače uredu osim kolesterola koji je 6.48 i LDL
koji je 4.55. Inače imam 38 godina i jako me bole noge.
Srdačno Vas pozdravljam i unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

mr sc dr Porin Perić

Štovana Gordana!

Budući su Vam noge cijanotične što je znak određenih cirkulatornih promjena, koje su i registrirane na Doppleru, a koje ipak nisu takvog intenziteta da budu prikazane angiografski, te budući imate ranice na vrškovima prstiju i bolove i otekline, apsolutno se slažem s Vašim liječnikom koji Vas je uputio na pravu adres, gdje trebati obaviti određene imunološke pretrage da se isključi neka od upalnih reumatskih bolesti koje se manifestiraju na krvnim žilama koje nazivamo vaskulitisom. Tek nakon potpunijeg uvida u sve imunološke nalaze može se reći o čemi se radi. Ne mora se naravno raditi niti o vaskulitisu, ali zbog ovakvih smetnji potrebno je isključiti navedenu
bolest.

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić, dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog