Fizikalna medicina i rehabilitacija

operacija ?

marko

Moje ime je Marko i za pocetak Vas srdacno pozdravljam.Imam 27 godina i velikih problema sa kicmom ( u predjelu kriza ).Bolove trpim od sredine prosle godine . Prosao sam sve terapije , od fizikalnih preko kiroprakticara do ortopedskih ulosaka za cipele . Sadasnja dijagnoza :
Sy.lumbosacralae subac.egzacerbata
M.R. pokazuje H.D. L 4-5
Nakon posljednjih pretraga ( 01.02. 2002.) obavljenih u Lovranu preporucuju mi operativni zahvat !
Molim vasu sugestiju u vezi operacije . Da li postoji neka solucija koja bi mi pomogla da izbjegnem kirusku obradu ? Moram napomenuti da su mi bolovi ucestali i desna noga se pomalo koci !
Unaprijed zahvaljujem .

mr sc dr Porin Perić

Štovani Marko!

Apsolutna indikacija za operativni zahvat kod hernije diska slijedeće su tri stvari:
1. poremećaji sfinktera- tj.nemogućnost kontrole stolice i mokrenja
2. oštećenje važnih živaca ili mišića na nozi, poput visećeg stopala i sl.
3. konstantna i neizdrživa bol

Budući se prema Vašem izlaganju ne radi o prve 2 stvari, a moguće i da bol nije neizdrživa, treba pokušati s konzervativnim liječenjem barem 1-3 mjeseca, i ako tada ne bude uspjeha treba razmisliti o mogućnosti operativnog liječenja. Na osnovu kliničkog pregleda može se točno procijeniti koji tip vježbi Vama više paše ili tzv. ekstenzijske ili fleksijske vježbe, te je nakon takve procjene moguće postići dobar rehabilitacijski rezultat.

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić, dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog