Fizikalna medicina i rehabilitacija

operacija žlijezdi pod pazuhom

mihaela

Prije mjesec dana izvadili su mi 7 limfnih žlijezda ispod pazuha. Zanima me kako trebam postupati s tom rukom, što smijem s njom činiti, a što ne, i da li postoji kakva efikasna mast ili krema koja će ublažiti zategnutost. Da li se trebam obratiti fizijatru? Zahvaljujem.

mr sc dr Porin Perić

Štovana Mihaela!

Budući su odstranjenje limfne žlijezde u pazuhu( ne znamo razlog za to) može doći do slabijeg otjecanja limfe u navedenoj ruci i njezine otekline osobito ako se ruka drži spuštena uz tijelo. Stoga se preporuča u polčetku veći dio vremena držati navedenu ruku u razini gornjeg dijela tijela ili čak i iznad njega radi poboljšanja optoka limfe. Dakle tehnike limfne drenaže mogu biti od pomoći. Mogu biti korisne i neke druge vježbe, stoga svakako preporučam pregled fizijatra.

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić.dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog