Fizikalna medicina i rehabilitacija

bol u LS kralješnici 10-godišnje curice

Ivana

Moja djevojčica ima jake bolove u kralješnici u LS dijelu unazad tri četiri dana. Uzima po preporuci liječnika Voltaren Rapid. Dijagnosticirana
joj je kifoza kralješnice, išla je pred godinu dana na elektroterapiju i
na vježbe. Najviše se tuži na bol dok sjedi, bol popusti nakon masaže tigrovom mašću, i nakon Voltarena. Inače je u redovitom tretmanu
kiropraktičara. Molim savjet što da se poduzme. Da li opet fizijatru, ili
možda neke vježbe. Djevojčica je inače išla redovito na plivanje, ali
je prekinula zbog upale sinusa. Hvala na odgovoru.

mr sc dr Porin Perić

Poštovana Ivana!

Niste precizirali da li se radi o kifozi torakalnog (prsnog) dijela ili lumbalnog (slabinskog dijela) kralježnice- jer liječenje nije isto.
U slučaju strukturne deformacije poput kifoze, ne bih preporučio tretman kiropraktičara, tim više što se radi o mladoj osobi s krhkim koštanim sustavom. Korisne bi bile određene vježbe, plivanje, ali sve nakon detaljnog kliničkog pregleda fizijatra ili ortopeda.

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić,dr.med.
spec.-fizijatar-reumatolog