Fizikalna medicina i rehabilitacija

skleroderma

biljana

na unutrasnjoj strani leve potkolenice mi se pre dva meseca poceo gubiti pigment i pojavile su se bele fleke ali sam mislila da i spada boja od sunca. medjutim, pre 2 nedelje sam primetila da mi na tom delu opala dlaka i da je u tom predelu doslo do atrofije misica. bila sam kod dermatologa i konstatovao mi je vitiligo a za promene na misicu sam se konsultovala sa reumatologom i on je konstatovao sklerodermu. objasnite mi o cemu se radi, kako nastaje, da li se siri i da li se moze vratiti na prvobitno stanje.ako mozete posaljite mi odgovor na moju adresu

Dr. M. Dumančić

Skleroderma je kožna bolest benigna toga i najčešće prolazi spontano.
Treba je razlikovati od progresivne sistemne skleroze koja je sistemna bolest vezivnog tkiva a odlikuje se zadebljanjem kože te smetnjama sa strane utrašnjih organa , zglobova i mišića te zahtjeva liječenje i praćenje.