Fizikalna medicina i rehabilitacija

stopala

Branka

Moja dvogodišnja djevojčica ima petice na stopalima dosta prema van (laički rečeno) te je ortoped izmjerio odstupanje od 8 (Vi ćete znati čega). Ujedno nam je rekao da treba nositi čvrste cipelice i kontrola za godinu dana. Mene zanima da li postoje kakve vježbice kojima bi mogli potencirat ispravljanje tih petica. Puno Vam hvala unaprijed.

mr sc dr Porin Perić

Štovana Branka!

Vjerojatno se radi o valgusu peta.
Poslušajte savjet ortopeda, a što se tiče vježbi, dijete je još premalo za neke ozbiljnije vježbe ( 2 godine), kasnije se mogu raditi vježbe podizanja na vrhove prstiju, te vrćenja stopala u krug u raznim smjerovima radi istezanja i jačanja mišića.

Lijepi pozdrav!

mr.sc.Porin Perić, dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog