Fizikalna medicina i rehabilitacija

udubljen prsni koš

mirjana

Specijalista fizikalne medicine je mojoj kćeri (15 godina) napisao nalaz: Jaki nalaz udubljenih prsa uz smanjenu prsnu kifozu i lomb lordozu dg-pectus infubiliforme RTG-profi prsnog koša.
Što ovaj nalaz znači i što bi podrazumjevala operacija, te postoji li neka alternativa umjesto operacije?
Bila bih vam zahvalna na savjetu.

Mirjana

Mr.sc.dr. Porin Perić

Poštovana Mirjana!

Pectus infundibuliforme znači udubljenje prsnog koša s prednje strane s smanjenjem promjera prsnog koša u profilu što je najčešći slučaj. Radi se o prirođenoj deformaciji.Takav oblik prsnog koša može biti različit u stupnju proširenosti i zahvaćenosti rebara i intenzitetu udubljenja. Ako takav izgled ne predstavlja veliki estetski defekt i ne čini nikakvih poteškoća Vašoj kćeri, nije potrebno poduzimati nikakve mjere. U slučaju da to nije tako preporučam konzultirati ortopeda-vertebrologa koji se bavi takvom problematikom. U Zagrebu preporučam Doc.dr.Vladimira Kovača iz KB "Dubrava".

Lijepi pozdrav, mr.sc.Porin Perić,dr.med.
spec.fizijatar-reumatolog