Fizikalna medicina i rehabilitacija

vjezbe

Ana

Postovani!

25 mi je godina. Prije godinu dana sam bila na snimanju kraljeznice. Dijagnoza je slijedeca: RTG C: alordoza, sa laksom kifozom srednjeg dijela te diskretnom desnostranom skloliozom. Duzi i zdepastiji popr.nastavci C7 obostrano. nesto uzi i.v. C4-C5. RTG TH: dvostruka d-1 skolioza sa hiperkifozom. RTG L-S: rotac.desnostrana skolioza osobito u TH-L prijelazu. Prijelazni L5, lumbalizacija S1 sa mikrodoskom S1-S2 te akcesornim SIZ-om desno.
Isla sam na terapiju gdje sam radila vjezbe za skoliozu, vjezbe posture
i staticke vjezbe. Medutim kako je na tim vjezbama uvijek guzva,
nisam ih uspijela sve upamtiti, jer bilo ih je jako mnogo, a fizijatri
se uglavnom nemaju bas vremena baviti sa svim pacijentima. S
vremenom sam i zbog vlastite nemarnosti zaboravila i dio vjezbi
koje sam ispocetka radila, tako da sad radim svega desetak vjezbi.
Kako osjecam da mi one koriste,voljela bih raditi i vise vjezbi, te
bih Vas zamolila da me uputite na odgovarajucu literaturu gdje bih mogla obnoviti te vjezbe. Takoder bih Vas molila da mi savjetujete
kojim sportom bih se mogla baviti jer sam godinama vjezbala u
teretani sto su mi nakon dijagnoze zabranili. Po savijetu sam
krenula na plivanje, ali sam dosta ogranicena, jer su velike guzve,
a termini su dosta nepogodni.

Unaprijed zahvaljujem.

mr sc dr Porin Perić

Štovana Ana!

Drago mi je da Vam vježbe koriste- one i jesu najučinkovitije kod poremećaja zakrivljenosti kralježnice, koje ne treba operirati.
Međutim potpuniju informaciju o daljnjem nastavku vježbanja ili eventualno bavljenja nekim športom, mogu Vam tek dati nakon kliničkog pregleda. Nije dovoljan samo RTG nalaz iako i on puno govori o problemima koje imate.
Načelno kod ovakvih stvari se preporuča plivanje, osobito leđni stil, pojedine vježbe istezanja, ali možda se možete baviti i nekim drugim športom, što će Vam reći bilo koji kolega reumatolog ili ortoped , tek nakon kliničkog pregleda.

Lijepi pozdrav,

mr.sc.Porin Perić, dr.med.
spec.fizijatar- reumatolog