HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Je li teško naći pravog prijatelja!?

munchlax

Zdravo,učenik sam 2.razreda gimnazije.Živim u sretnoj obitelji,svi me u obitelji jako vole.Moj jedini problem je to što u razredu nemam pravih prijatelja.Sve je počelo još u prvom razredu kada su cijelim razredom počeli vladati ološi koji puše travu,jedva nekako prolaze razred,te ponižavaju sve oko sebe.U drugom se razredu to mjenja te na čelo razreda dolaze takozvani ''ljudi iz Pantovčaka''.Oni isto tlače sve oko sebe u razred,ali kao i u svakom razredu ima onih koji im se ulizuju.Kako sam krupan i mišićav,a visok 1 metar i 88 cm jedan sam od najviših u razredu.Oni to zlorabe te me ponižavaju govoreći pederu,štreberu itd.Problem drugi je to što mi je skoro cijeli razred iz Dubrave,Sesveta,Retkovca.Samo je nas 5 iz centra.Ja kada pokušavam ući u neki razgovor sa njima nemogu jer neslušam cajke,markiram,pravim se važan,uglavnom rekli su mi da im idem na živce.Oni su mi rekli da si nađem prijatelje na nekom chatu,što je mene iskreno strah jer neznam kakvih se sve manijaka skriva na tim chatovima.to bi bilo sve,pa molim ako itko zna kako pomoći.

Savjetodavna linija, za djecu

Pozdrav,
drago mi je što si se javio Hrabrom telefonu.
Vidim da se osjećaš usamljeno i da sa svojim vršnjacima koje poznaješ ne možeš naći zajednički jezik. Žao mi je za čuti da se oni tako ponašaju prema tebi govoreći ti ružne riječi i ponižavajući te. S druge strane, drago mi je za čuti da ostaješ 'vjeran' sebi. Pravi prijatelj će te prihvatiti onakvim kakvim jesi i neće zahtijevati od tebe da se promijeniš. Također, razveselilo me je to što vidim da ne slijediš svoje kolege iz razreda u nepoželjnim ponašanjima poput markiranja, slabog učenja ili pušenja trave kako bi se uklopio. Ako te ne prihvaćaju zbog toga što jesi, tada su oni na gubitku, a na tebi je da zadržiš pristojan odnos prema njima. Obzirom da dobivam dojam kako se ne možeš složiti s niti jednim učenikom u razredu, možda bi bilo dobro da upoznaš nove ljude izvan razreda ovisno o svojim interesima. Možeš se učlaniti u neki sportski klub, učiti jezike, pohađati izložbe... postoje stotine mogućnosti gdje u velikom gradu poput Zagreba možeš upoznati ljude s kojima bi se mogao sprijateljiti i naći na 'istoj valnoj duljini'.
U svakom slučaju, nakon srednje škole dolazi fakultet na kojem je manje važno odakle je tko i tko što sluša, jer slični ljudi pohađaju slične fakultete te ćeš tamo sigurno upoznati nekoga s kim ćeš moći sve podijeliti i tko će te razumjeti.
Također, ako ti opet bude teško ili budeš imao bilo kakvih drugih pitanja, uvijek možeš nazvati Hrabri telefon, anonimnu i besplatnu savjetodavnu liniju na broj 0800 0800 svakim radnim danom od 09 do 20 sati. Isto tako, sada imamo i anonimni chat svakim radnim danom od 15 do 18 sati, na www.hrabritelefon.hr.
Želim ti puno sreće i pozivam te da nam se ponovo javiš ako imaš nešto za dodati, pitati ili komentirati.
Srdačan pozdrav!