HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

KAKO IZDRZATI

SVASTARA

EVO SLUCAJNO SAM NALETILA NA VAS PORTAL PA DA SE I JA UKLJUCIM U OVE NE TAKO VESELE STRANICE.
IMAM 32 GODINE I MOGU RECI DA SAM RELATIVNO SRETNA???IMAM MUZA DVOJE ZDRAVE DIVNE DJECE I TRUDIM SE BITI STO BOLJA I KAO MAJKA I KAO OSOBA.u RANOM DJETINJSTVU SAM OSTAVLJENA OD STRANE MAJKE A ZA OCA NARAVNO NI NE ZNAM TKO JE.SELJAKALI SU ME OZ OBITELJI U OBITELJ I NIJE MI BILO BAS BAJNO...BILO JE SVEGA OD PREMLACIVANJA DO SEKSUALNOG ZLOSTAVLJANJA KOJE JE NAZALOST OSTAVILO NEKE POSLJEDICE NA MENI.NAIME STO SE SEKSA TICE UOPCE MI NIJE POTERBAN NEGO GA OBAVIM ETO TAKO DA MUZ BUDE ZADOVOLJAN...NAUCILA SAM DOBRO GLUMITI DA UZIVAM....ALI KAD GOD MOGU GA IZBJEGAVAM.ALI DOBRO NE TRAZIM RJESENJE TOG PROBLEMA NEGO SAMO ZELIM REC KAKO SAM NA NEKI SVOJ CUDAN NACIN USPJELA NADMASITI SVE TE NEDACE KOJE SU ME POGODILE DO MOJE SESTE GODINE.SA SEST SU ME USVOJILI BILI SU SUPER PREMA MENI ALI SU UBRZO UMRLI I JA OPET OSTALA SAMA I NA TERET SVIMA.U DOMU MI JE BILO NAJLJEPSE!!!ALI NARAVNO KAD PROBLEMA NEMA SAM IH TRAZIS!NASLA SAM DECKA KOJI JE BIO LJUBOMORAN I POVREMENO AGRESIVAN.I TO ME GUSILO ALI S VREMENOM JE TO STALO I MI SMO DANAS U BRAKU!nIJE NAM BAJKOVITO ALI NISMO NI JEDNI KOJI SE MLATE DERU PIJU I NE ZNAM STA DRUGO::::BRINEMO SE O DJECI I KUCI I ZIVOTU OPCENITO!
ZNAM DA SAM VJEROVATNO EMOTIVNO HENDIKEPIRANA ALI MENI JE TAKO LAKSE PROLAZITI KROZ ZIVOT.JEDINO SU MI MOJA DJECA STVARNO U SRCU DRUGI SU MI SVI U BITI MANJE BITNI I NE BI MI UOPCE NEDOSTAJALI!
POANTA SVEGA JE DA COVJEK NE MOZE OSTATI NORMALAN NAKON TAKVIH STVARI ALI SE MOZE NAUCITI KONTROLIRATI I POBITI SVE ONE STEREOTIPE KAO NPR.A SVE JE TO ZBOG DOGADAJA IZ DJETINJSTVA I SL.
SVI MI POMALO IMAMO PTSP ALI SE NOSIMO RAZLICITI SA TIM.
POZDRAV I PUNO SNAGE SVIM RANJENIM DUSAMA I NADAM SE DA CE NEKOME I OVA MOJA ZBRKANA PRICA POMOCI .

Savjetodavna linija, za djecu

Poštovana,

neizmjerno Vam hvala što ste podjelili s nama vaša razmišljanja, osjećaje i događaje koje ste proživljavali u djetinjstvu. Vjerujem da se mnogi mogu naći u Vašoj priči i izvući nešto za sebe. Drago mi je što ste zadovoljni sa životom, što volite svoju djecu i što Vam ona toliko predstavljaju u životu.
Ne mogu ni zamisliti što znači za osobu kada prođe kroz toliko iskustava, vjerujem da ste iz mnogo toga izvukli ponešto pozitivno, pošto sada vodite život sa kojim ste zadovoljni. Slažem se sa Vama da takva iskustva koje ste imali ostavljaju nekakve posljedice na kasniji život. Jasno je da su ljudi iskustvena bića i da nas intenzivni doživljaji u djetinjstvu kreiraju na neki način u osobu kakva ćemo biti u budućnosti. No, svatko doživljava na svoj način, naravno. Možda bi netko drugi u Vašoj situaciji usvojio neke druge, lošije obrasce ponašanja, poput agresivnosti, nasilja, ovisnosti i sl. Smatram da ste vrlo snažna osoba i vidim da imate uvid u sebe, svoje reakcije i osjećaje.
Ukoliko želite malo poraditi na svojoj, kako Vi navodite „emotivnoj hendikepiranosti“ možete potražiti stručnu pomoć psihologa/psihoterapeuta. Dovoljno je da kod liječnika opće prakse zatražite uputnicu. Zlostavljanje je traumatsko iskustvo i potrebna je stručna pomoć i podrška kako bi uspješno i kvalitetno mogli živjeti sa tim događajima. Samo vrijeme Vam nažalost neće pomoći da te događaje pravilno proradite. Mlada ste osoba i mislim da zbog Vas i Vaše djece bi bilo dobro raditi na sebi i svojoj prošlosti. Uostalom, sigurno zaslužujete da osjetite sreću, zadovoljstvo, ljubav i sve druge lijepe osjećaje koje sada niste u mogućnosti u potpunosti osjetiti. U redu je i da pričate o svojim iskustvima sa svojim najbližima. Vjerujem da su Vam djeca na prvom mjestu, ali sigurno u Vašoj okolini postoje ljudi na koje se možete osloniti i koji Vam mogu biti vrijedni (poput muža, prijatelja i sl.).
Ukoliko želite, možete i nazvati savjetodavnu liniju Hrabrog telefona na broj 0800-0800, linija je besplatna i anonimna, a otvorena je radim danom od 9-18 sati!
Želim Vam sreću!

Hrabri telefon

FLYBEAT

Nemam odgovor, zapravo bi ja trebala nekoga tko bi mi odgovorio
Ja sam majka jednog djeteta u pubertetu. Rastavljena sam i nemam bas nikoga tko bi mi mogao malo pomoci. Zbog svima znane situacije pocela sam nedavno raditi puno vise. Medutim, kako to s jedne strane omogucava placanje racuna, s druge strane imam uzasan osjecaj krivnje, ocjene djeteta su u padu, ja sam nervozna, umorna, isfrustrirana u svakom pogledu. Ne znam kako da ponovno uspostavim dobar odnos sa svojim djetetom. Na poslu imam sefa alkica koji stalno od mene trazi da radim nedjeljom, produzim popodne .... i ostavim moje dijete samo. Ovisim o tom alkicu, ali tesko mi je slusati kontinuirano kritiziranje, ucjenjivanje, trgovanje izmedu mene radnice i mene majke. U odnosu na grcke tragedije koje sam prije procitala, vjerojatno moj slucaj i ne djeluje tako lose. Medutim ja to ostavljanje, zanemarivanje dozivljavam katastrofalno. Zeljela bih probleme s posla ostaviti na poslu, biti cvrsta u mojim odlukama i zastiti mog vremena ali to je problem - ne uspijevam, i zeljela bih se vise i kvalitetnije posvetiti mom djetetu, a i sebi tako da ne osjecam vise krivnju, ljutnju ... i sve sto dode s radom za alkica.

Savjetodavna linija, za djecu

Poštovana,

Hvala Vam što ste podijelili Vašu priču sa nama. Zaista Vam vjerujem da osjećate sve što ste naveli, jer dobar roditelj sigurno želi provoditi što više vremena sa svojim djetetom. Također Vas shvaćam kada kažete da se sve to doživljavate katastrofalno jer je dijete samo dok Vi radite.
Vaša situacija je teža jer ste rastavljeni i smatrate se još odgovornijom za pravilan razvoj i osjećaj zadovoljstva Vašeg djeteta. S druge strane, teško je plaćati sve račune i kupiti sve potrepštine sa jednom plaćom. Vjerujem da Vas situacija ponekad prisili da duže radite.
Vidim da ste jako zabrinuti, zbog toga mi je s jedne strane drago, jer vidim da razmišljate o Vašem djetetu, stalo Vam je do toga kako je njemu i shvaćate da Vi imate odgovornost za njegov život. Zbog toga mislim da Vama trebaju samo neka usmjerenja kako bi se snašli u toj situaciji.

Jasne poruke i razgovor sa ljudima u Vašoj okolini znatno mogu poboljšati situaciju. Prvo razgovarajte sa Vašim djetetom, recite mu koliko Vam nedostaje, da ste zabrinuti za njega dok Vas nema i sl. Također ga pitajte kako je njemu, koji je razlog lošim ocjenama. Također nađite vremena da odete na informacije i razgovarajte sa razrednikom o Vašem djetetu. Pokušajte to malo vremena koje imate sa njim učiniti što kvalitetnijim; razgovarajte, igrajte društvene igre i sl. Pola sata kvalitetnog vremena sa djetetom je sasvim dovoljno, ali tih pola sata provedite razgovarajući, radeći nešto zajedno. A za vikend otiđite negdje. Zajedničke aktivnosti poput šetnje, kupovine, odlaska na koncert, u kino,....povezuje roditelja s djetetom te daje priliku za neformalan usputni razgovor. Pritom imajte na umu da je život s adolescentom sam po sebi težak i nosi sa sobom pad ocjena, povećan interes za djecu suprotnog spola, za izgled, izlaske i sl. i potreban je pojačan nadzor i disciplina. Što znači da neke od tih promjena možda nisu vezane nužno uz Vašu rastavu ili manjak vremena s djetetom već su razvojne promjene.
Bilo bi dobro da zajedno sa djetetom posjetite neko savjetovalište za roditelje i djecu. Ukoliko ste iz Zagreba i okolice, preporučujem Vam Savjetovalište za roditelje i djecu Hrabrog telefona koje je smješteno u kvartu Borovje u Zagrebu. Broj telefona na koji možete dobiti informacije o savjetovalištu je 01/6112-758. Savjetovalište je besplatno.
Ukoliko želite razgovarati o odgojnim postupcima i metodama možete nazvati savjetodavnu liniju Hrabrog telefona na broj 0800-0800. Linija je besplatna i anonimna te otvorena radnim danom od 9-18 sati.

Drugi dio rješenja problema je u odnosu sa šefom. Razumijem da se raditi mora i da Vi zarađujete za život, ali to ne znači da trebate dopustiti šefu da ruši sve Vaše postavljene granice te da zanemarujete dijete. Vi kao radnik imate svoja prava, pa Vam savjetujem da razgovarate sa njim o svom slobodnom vremenu, objasnite mu da ste samohrani roditelj te da česti prekovremeni rad loše utječe na Vaše dijete. Postavite Vi njemu neke granice, npr. da više nećete raditi nedjeljom, ali da ćete ostajati duže tokom tjedna, i to najviše 1-2 sata. Trebate biti jasni i čvrsti u svojim odlukama. Ukoliko šef ne pokazuje razumijevanje za Vaše zahtjeve, možda je vrijeme da razmislite o novom radnom mjestu...

Želim Vam sreću,
Hrabri telefon