HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Pomozite mi molim vas!

marija

Ovu vam pricu nemogu pisati jer bi mi trebalo stvarno puno i vremena i mjesta.Mozda drugi puta.zanima me jedna stvar...Mali je normalno roden,slatka i zdrava beba(kada sve procitate sve biti ce vam jasnije).Majka mu sada uzima drogu,kakvu i koliko neznam.Ja pretpostavljam da dok je bila trudna i prije toga nije uzimala,ali nista nije iskljuceno.Izgleda uzasno,same kosti,ponekad izgleda normalno i imas osjecaj da je dosla sebi,ali vecinu vremena je ljuta i nervozna(ne vidam ju cesto).Ali da se vratimo na maloga,sada u desetom mjesecu ce mu biti cetiri godine,ne prica izgleda normalno,stalno je ili prehladen ili mu nos curi ili kaslje,a povraca jako cesto.Pored toga sto ne prica,uopce se ne ponasa normalno kao dijete njegove dobi,mlatara rukicama stalno i ubrzano,ja imam osjecaj kao da iskazuje nekakve osjecaje.Pelene nosi jos,ne jede redovito,slabo jede.O njemu se brinu baka i dida koji rade svakim danom osim vikenda.Majka mu je sad kao sto sam i spomenila sada grozno,krade ona od svoje majke novce,mislim pokrala je sto je mogla.A baka i dida su malo,kako da se izrazim.....mislim da uopce nisu svjesni sta je droga i koje su pisljedice,mada oni znaju da ona uzima....ali ona uopce nije bitna.Maloga je slabo vodila kod doktora,a i sada kad je rodbina reagirala ,navodno mu je ustanovljena nekakva mentalna zaostalost,ali kao nasljedno.MENE ZANIMA KOLIKO MOZE UTJECATI ODGOJ,PAZNJA,LJUBAV RODITELJA ILI OSOBE KOJE SU UZ DJETE,PRICANJE;TEPANJE I OSTALO,na razvoj,ja znam da je to sve bitno imam sama dijete,ali dali moze biti da je to uzrok da on ne prica ii bi to moglo biti da je on jednostavno se u svoj svijet zavukao.Jedno vrijeme,i to u dobi od dvije i pol godine se ponasao grozno neobjasnjivo,ne zelim objasnjavati mozda ce te me shvatiti iz mog pitanja.Naime; dali je ona kao majka bila u stanju (pretpostavljam da je)dati svoje dijete za nekakvo seksualno iskoristavanje,ili neznam ni sama kako bih vas pitala,to me tako pogada da nesmijem ni misliti o tome.Dali je uopce to moguce sa djetetom od dvije i pol god.Nemogu to da si zamislim ali vas to pitam jerje on pokazivao sve simptome za to(dirao se,zuljao se na stolici,navlacio ga,pravio pokrete i to samo ispred jedne osobe,a ta mu je osoba jednom dopustila da on dira njen stomak jer je bila trudna i bilo joj je sasvim normalno u igri da on rukicama popipa gdje je beba)Nakon toga striktno je sa nekim pokretima dolazio do te osobe i mrdao se kao odrasla osoba.To je bilo jedno vrijeme i poslje je to prestalo.Prema toj osobi isto se i sada ponasa kao i prema drugima .Njegova majka se sa njime cesto mazi,i on nju dira ponekad po dojkama ali ona to kao da sakriva,naravno jer kako ce to da objasni.Baka i djed su vidjeli kako on sve te neke stvari radi ali kad su se izderali i upitali sta to treba da znaci ona je samo rekla odakle ona to zna.Molim vas odgovorite mi bilo sta u vezi tog seksualnog zlostavljanja i njegovog nepricanja.Nemojte me grditi sto to vec nije u pravim rukama,jer grize me savjest vec previse i sam neznam sta cu vise.Hvala

Bojan

Pozdrav,
Koliko sam uspio shvatiti iz nekoliko recenica koje sam letimicno pogledao (nedostatak vremena), najvjerojatnije se radi o seksualnom zlostavljanju. Na zalost takvih je slucajeva jako puno kako u Hrvatskoj tako i u cijelom svijetu.
Moj prijedlog je da se probate posavjetovati u
Poliklinici za zastitu djece grada Zagreba, u Argentinskoj 2 (gajnice)...
Naime tamo postoji multidisciplinarni tim sastavljen od psihologa, psihijatra, pedijatra, socijalnih radnica i defektologa... Oni ce vam SIGURNO moci pomoci...
Bojan

brankica

Molim Vas dajte mi savjet ne znam sta da radim.
Zivim u Danskoj sa svojim muzem itroje djece.Moja majka je bila uposjeti kod nas sa svojim muzem 2000g.Nakon 2g moja najstarija kcerka nam je saopstila da je od moje majke muz stavio joj ruku u gacice dok je spavala.Te noci moja majka me je zamolila da moja kcerka spava sa njima jer ju je jako pozelila.Samo da navedem da je moja kcerka tada imala 9g.Obratili smo se psihologu jer moja kcerka nije bila dobro.Kada sam saopstila to mojoj majci ona je rekla da nevjeruje u to, i da sam ja to izmislila samo da je razdvojim od muza.Da li ja mogu da ga tuzim u Bosni,jer u Danskoj ne mogu ,posto on zivi u BIH.Sta da radim.

Hvala

Ana

Poštovana gdjo. Brankica, vjerujem da Vam je jako tesko nositi se sa tim problemom na takvim udaljenostima jos u napoznatom svijetu. S obzirom da nisam upoznata sa zakonima u BIH, ono sto vam mogu preporuciti, s obzirom kako to funkcionira u Hrvatskoj, da kontaktirate nadlezni Centar za soc. skrb ili Drzavno odvjetnistvio prema mjestu stanovanja tog gospodina. Oni bi Vam trebali reci vasa prava i korake prema njihovim zakonima.

S postovanjem,

Ana