HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

Što kad mi se cura povjeri o zlostavljanju??

zabrinuti...

pokušat ću objasniti ovu situaciju najbolje što mogu... Imam potrebu nekoga upitati za savjet, a ovo mi se čini najbolje mjesto za početak...

dakle:

Ja imam 17, ona 15 godina.
hodam s jednom curom oko 3 i pol mjeseca. Nedavno smo došli na temu seksa. Ja pokušavam biti pažljiv u bilo čemu što radim s njom i stalo mi je jako do nje. Ona mi uporno tvrdi da u svemu što smo mi radili uživa i to, ali je nedavno spomenula da se boji da će se "smrznuti" kada dođe TAJ trenutak. Ja sam mislio da je to onaj klasičan strah kojega svi osjećamo, ali je ona spomenula neku tajnu... Ja sam htio da mi kaže u čemu je problem iako se već dalo naslutiti po razgovoru da ju je netko zlostavljao.

Ono što sam saznao od nje me je zaista potreslo:
Naime, sa obitelji po ljeti ide na selo kod bake i djeda i tamo se obično skupi veći dio obitelji. Uglavnom, kad je imala 8 godina, njen bratić (tada je imao oko 10) ju je u nekoliko navrata zlostavljao. Ona kaže da je govorila ne i da nije slušao. Međutim, nije sigurna dali je on nju ikada <stvarno ne znam kako da se izrazim> penetrirao... Sigurno zna da je došlo do analnog odnosa, a za ostale stvari nije sigurna...
U nekoliko navrata se to događalo, ali samo te godine. Kad se vratila kući, imala je neugodno iskustvo sa malo starijim susjedom (tada je imao 15-ak)... Spletom okolnosti, završila je sama kod njega u kući i on ju je nagovarao da se skine, pipao ju je i slično, no ona se uspjela nekako izvući i pobjeći doma...

To je sve što ja znam...

Ona tvrdi da je to prebolila i da je to iza nje... Osim mene, to još zna i njezina najbolja prijateljica...
Ali na njoj se vidi da je ona nesretna i da to nju često muči, samo što ona to ne želi pokazati... Ja bi stvarno htio biti uz nju i dati joj punu podršku, zapravo to i radim, ali ne znam kako da joj pomognem... Također, njen strah je da neće moći biti majka, ja sam joj predložio posjet ginekologu da vidi šta će biti s time, ali kaže da ne želi...

ima li bilo tko kakav savjet, stvarno mi je stalo do te cure i ne želim da pati i dalje...

p.s. nisam ostavio mail iz osobnim razloga, ako netko želi i misli da može pomoći, može ostaviti svoj mail pa da se ja javim prvi...

unaprijed hvala svima na savjetima...

Marta

Nažalost, nisam stručna za to da bih mogla pomoći Tebi i Tvojoj curi. Sretna je da ima nekog poput Tebe, kome je toliko stalo do nje. Uz Tebe će sve lakše prevladati. Sigurna sam da ćete uz stručnu pomoć (Poliklinika u Argentinskoj) s vremenom smanjiti posljedice svega što se, nažalost, dogodilo.

Budite hrabri i ostani i dalje takav!

pogledaj www.poliklinika-djeca.hr

mail možeš poslati na ove adrese:
info@hrabritelefon.hr
pitanja@poliklinika-djeca.hr

Hana., Hrabri telefon

Bok!
Odmah da ti kažem da smatram kako je jako lijepo od tebe što brineš o osjećajima svoje djevojke. Vidim da si prepoznao koliko je teško nekome kada tako nešto grozno proživi. Iz onoga što si napisao vidim da joj daješ
podršku i da nastojiš razgovarati s njom što smatram da je nabitnije i da
joj ti tu možeš najviše pomoći.
Ono što još dodatno možeš učiniti je razgovarati s njom o tome da potraži
stručnu pomoć ( pri tome mislim na pomoć psihologa ali i ginekologa). Iako
smatram da joj puno pomaže to što svoje strahove može podijeliti s tobom,
razgovaranje o zlostavljanju može dovesti do ponovnog proživljavanja traume
što je izrazito emocionalno teško kako za onoga kome se to dogodilo tako i
za slušača (posebice ako su zlostavljana osoba i slušač u nekakvoj
emocionalnoj vezi). Stoga bi bilo jako dobro, kako bi ona doista mogla
prebroditi tu traumu, da potraži pomoć psihologa. S obzirom da je još
malodobna, može se obratiti u Polikliniku za zaštitu djece grada Zagreba u
Gajnicama (Argentinska 2), za što će joj biti potrebna uputnica opće prakse
za razgovor sa psihologom a može se naručiti na broj : 01 3457 518. Također
može se javiti na Hrabri telefon (0800 0800) svakim radnim danom 9-18h, te
u Savjetovališe Modus 01 46 21 554.
Što se tiče ginekološkog pregleda, bitno je da ju ne treba biti strah jer
takve preglede obavljaju stručnjaci educirani za rad s mladima kako bi
pregled prošao što ugodnije. Preporučujem da ode na ginekološki pregled u
Kliniku za dječje bolesti Zagreb u Klaićevoj 16 kod dr. Nives Šikanić Dugić
(01 4600 251) koja radi i s zlostavljanom djecom. Također mogu sa
sigurnošću reći da ne treba imati straha da neće moći postati majkom jednog
dana jer neplodnost se ne može uzrokovati samim zlostavljanjem.
Također , ako ona smatra da je potrebno , mogu se oba slučaja zlostavljanja
prijaviti Centru za socijalnu skrb kako bi se zlostavljače kaznilo. Ukoliko
se za to odluči trebalo bi nazvati i otići u Centar za socijalnu skrb u
njenom kvartu, a može i nazvati Hrabri telefon da se raspita o detaljima
prijave.

Puno te pozdravljam i želim vam oboje puno sreće i hrabrosti da zajedno
prebrodite i prođete ovo razdoblje. Bitno je biti optimističan jer zaista
može biti bolje i ona može naučiti živjeti s time i nositi se s traumatskim
događajem!