HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

zabrinuti razred

rijecanin

imam jednu frendicu koja ima 13god i navodno ima decka od 21god..mi se svi (kao razred)brinemo da se njoj nesto ne dogodi,poznajemo se jako dugo i bila bi prava steta da netko upropasti divnu osobu kao sto je ona...Pokusavamo joj utvditi u glavu da je to sigurno neki pedofil i da je zeli samo iskoristit jer je naivna.ali ona uporno tvrdi da on nije takva osoba i da je sasvim normalan,i da je cak najbolji decko od svih kojih je upoznala...mozda i je stvarno tako ali nije normalno da se decko od 21godine zaljubi u 13godisnjakinju..Onda smo pokusali sa prijetnjama,nadajuci se da onda ne ce vise s njim biti u kontaktu i tako smo je svi ostavili no ona je tvrdila po svome..nikada nije bila tvrdoglava,pocela nam je govoriti da ona nema prijatelje i da su svi ljubomorni na njezinu srecu.Moj prijatelj je zatrazio od nje njegov msn.pa da vidimo kako se predstavlja ..iako se on cini ok ali uvijek postoji i mala sanas za totalnu katastrofu,,,
ovo pisem u ime cjelog razreda i molim vas recite nam
dali bi trebali podrzati njihovu "vezu" ili ne?
dali je on po vama neki takav bolesnik?
ona govori da se sada cini velika razlika u godinama ali da ce kasnije biti drugacije...
dali smatrate da ce oni ostati zajedno,ili da ce on nju samo iskoristiti?
hvala unaprijed na svemu...

sad girl ivana

Mislim da ste vi kao razred mnogo učinili. Pokazali ste da vam je stalo do nje i da se brinete... Upozorili ste ju, ali mislim da više ništa ne možete učiniti... Ona mora sama donijeti odluku vezano za njega... Budite uz nju, budite joj podrška, ali nemojte vršiti preveliki pritisak na nju jer ona to može shvatiti kao da ste protiv nje, osobito ako ga voli... Bila sam u sličnoj situaciji kao ona... Upoznala sam na internetu dečka starijeg 9 godina od mene. Ja sam imala 15-16 a on 26 godina... Silno me je želio upoznati, naći se sa mnom.... Ali ja sam to uporno odbijala jer sam se bojala... Što sam dulje ostala u kontaktu s njim sve je više navaljivao da se nađemo, govorio je kako ima u Tuheljskim toplicama vikendicu i kako bi mogli tamo ić na vikend, kao ne bi me ni taknu, ali kad sam vidjela kamo to vodi prekinula sam svaki kontakt s njim. Ponekad se pitam da li sam pogriješila, ali unatoč tome svoju odluku ne bi promijenila... Želim ti reči da ona mora sama biti svjesna u što se upušta... Dok ona ne shvati da on možda nije za nju, da je ipak to velika razlika u godinama i da za njega veza ne znači ono što za nju, ne će se ništa promijeniti.... Ali vi budite uz nju bez obzira na njenu odluku...

rijecanin

hvala ti na odgovoru svaka pomoc nam je dobro dosla..heh...
ali ima li jos neki nacin da je odgovorimo od toga svega?..uzasno nas je strah da joj on vec nesto nije napravio..mozda je ona s njim nesto pricala o nama (prijteljima)pa joj je on rekao da se odmaknem od nas..jer je jako povucena zadnjih dana...hvala jos jednom na prijasnjoj poruci,i unaprijed hvala ako bude jos neka......Molim vas da dobijemo malo vise komentara na cjeli događaj..Hvala

Savjetodavna linija, za djecu

Dragi zabrinuti razrede,
zaista vam hvala što se brinete za vašu prijateljicu. Lijepo je vidjeti kako se vršnjaci brinu jedni za druge, a posebno mi je drago pročitati da ste itekako osviješteni o opasnostima koje vrebaju djecu te potrebi zaštite od istih.
Zanimaju me još neke informacije. Nisam mogla shvatiti iz teksta gdje su se njih dvoje upoznali? Da li su se vidjeli uživo ili održavaju vezu putem Interneta? Da li ona priča o toj vezi? Što rade zajedno, o čemu razgovaraju? Posebno me zanima da li je ona tu vezu povjerila nekoj odrasloj osobi, npr. roditeljima, nekom u školi, rodbini?
Želja za upoznavanjem i istraživanjem suprotnog spola započinje u pubertetsko doba i sasvim je u redu imati prve veze, zaljubljivati se i misliti da je ta osoba baš ta posebna za nas. No, treba biti oprezan i potražiti pomoć kada primijetimo nešto što nije uobičajeno. Naravno da takva veza može biti u redu, ali kako sam već navela treba biti oprezan i spriječiti moguće probleme. Nažalost, ne možemo vjerovati svima i uvijek postoje osobe koje nam žele učiniti nažao, iako se to na prvi pogled ne vidi.
Naravno da je poželjno da vi kao razred i svaki od vas posebno budete uz nju, razgovarate sa njom, družite se i budete joj prijatelji od povjerenja. Ali, osim toga u ovom trenu je bitno da o tim informacijama koje ste nama ovdje napisali obavijestite neku odraslu odgovornu osobu, preporučujem vašu razrednicu, pedagoga ili psihologa u školi. Odrasle osobe će poduzeti potrebne korake kako bi se vidjelo da li je ta veza opasna za vašu prijateljicu (razgovarati sa njom, obavijestiti roditelje o tome).
Nažalost nemam odgovor da li će oni ostati zajedno, da li je on neki bolesnik…Ono što vam mogu reći da seksualni odnos između njih nije dozvoljen. Ukoliko osoba ima manje od 14 godina smatra se djetetom i ne može dati svoj pristanak na seksualni odnos . Ukoliko dijete i želi odnos, taj pristanak se ne smatra važećim. Ukoliko netko do vas ima saznanja o seksualnom odnosu između vaše prijateljice i njenog dečka to je razlog da se još hitnije obratite odrasloj osobi u školi i sve ispričate.
Ukoliko želite razgovarati malo više o toj situaciji, nazovite savjetodavnu liniju Hrabrog telefona na broj 0800-0800. Linija je besplatna i anonimna i otvorena svakim radnim danom od 9-18 sati.

Sretno
Hrabri telefon

rijecanin

hvala na odgovoru
upoznali su se putem interneta na net.hr-u ..tako smo mi barem culi...ona je rekla samo svojoj najboljoj prijateljici za njega..a ona je svima nama to rekla...sada su njih dvije na ratnoj nozi..hehe...neznam dali su se vidjeli uzivo,ja mislim da jesu ali ne mogu nista tvrditi..Ne voli pricti o vezi,samo nesto kaze kada joj kazemo da je on pedofil...samo tada kaze da nije i da je sasvim normalan decko i da ona njega voli...Poznavajuci nju nevjerujem da je nekome rekla,veoma je povucena i plaha osoba...ona uopce nema otvoreni odnos s roditeljima,..sjecam se da se je prosle godine htjela ubiti zbog ocjene,jer je mislila da je opet iznevjerila svoje roditelje i da oni nju vise ne ce voljeti...njezini roditelji su stvarno dobri i jako dobro su nju odgojili samo neznam zasto je tako povucena....nadam se dan nije isla s njime u spolne odnose,prepremlada je za to,100%siguran sam da ona to ne bi ucinila u ovim godinama.
unaprijed hvala