HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

zlostavljanje u vrticima

Marijana

sto mislite o zlostavljanju u vrticima?

Barbara

Na kakvo zlostavljanje mislite?

Marijana

Imam sina koji ce uskoro napuniti 4 godine...vjezbali su predstavu za bozic i on je slucajno smrcnuo. nakon toga je teta djeci nalozila da mu svi udare cvokicu po glavi, i udaljila ga iz dvorane za vjezbanje. od tada je poceo kakiti u gace. slucaj smo prijavili ravnateljici vrtica i policiji. Roko sada ide k psihologu, teta je suspendirana na tri mjeseca. Psiholog kaze da bi Roko trebao ponovo krenuti u vrtic, a ja se bojim da ponovo u svojoj glavici ne prozivi opet isto. Ne znam kako da se postavim prema njemu. I bojim se jednog: hoce li teta uopce dobiti otkaz?

eva

možda ovaj moj post i ne spada ovdje, ali...
dakle, ja sam sama odgajatelj, ponosno kažem - odgajatelj mlađe generacije, tj. jedna od dosta rijetkih kojima je stalo, koji taj fakultet nisu upisali zato što ''samo piješ kavu dok se djeca igraju''... i ne mogu vam opisati kako me nervira kada moram komunicirati ili RAAADITIII!! s takvim ljudima..

jučer su bratićevu malu u vrtiću izmlatili. ok, posvadila se s nekom klinkom, mala je pozvala svoje frendove i dok joj je klinka držala glavu u pijesku, klinci su ju cipelarili...

i dok se vodila rasprava oko toga kakva su to djeca, tj. roditelji (koji su im modeli i uzori), ja sam cijelo vrijeme razmišljala - a dobro, di su bile tete?!? bilo mi je i više nego neugodno pred samom sobom da imamo takav stručni kadar - sjedeljke pod drvetom, trač partije, pljuge i zabrane djeci da se penju na penjalice samo da bi one imale manje posla! užas!

iz iskustva znam - da su tete bile prisutne, klinci se nikako ne bi usudili napraviti tako nešto, ali nadzor je stravičan!

iskreno, nemam nikakav osjećaj solidarnosti sa takvim odgajateljima! da je to u mojim rukama, 70% odgajatelja dobilo bi otkaz! a kamoli da bi svoje dijete dala u vrtić osobama koje ne poznajem!
da vam ne pričam o drugim, puno strašnijim iskustvima sa starijim odgajateljicama, a i onim mlađim! od toga da se klinci ukenjaju u gaće kad ih vide, do toga da vuku djecu za kosu po podu zato što ista plaču...

i zar je toliko teško napraviti malo zahtjevnije upise na taj fakultet? uvesti neko psihološko testiranje? pa ljudi ga rade kad idu na vozački, a ne i kada u ruke dobivaju 20 i više djece, ne na čuvanje, nego na oblikovanje...
na našem nas fakultetu svega 2 - 3 profesora potiče da radimo na sebi, jer je to jedini način da kvalitetno djelujemo na svako pojedino dijete...
nitko od nas nije stručno upoznat sa radom u jaslicama, jer program nije tako odredio, ne daju nam produženje fakulteta na 4 godine,...

i dok tak država pušta da budući ODGAJATELJI! a ne usputni čuvaći vaše djece polako hlape u obrazovnoj, pa gotovo bijedi (na opće nezadovoljstvo odličnih metodičara predavača kojima su ruke svezane), dokle god programsko usmjerenje sastavljaju ljudi koji misle da dijete od 5 godina treba sjediti za stolom i pisati, dokle god se na pedagošku akademiju upisuju ljudi koji žive u uvjerenju da je incest normalna stvar i ne spada u zlostavljanje, dotle će djeca djeci gurati glavu u pijesak, cipelariti, dok će tete u miru i hladu piti kavu i prepričavati nove epizode 'čarolije' i kasnije, u dogovoru s pedagogicom organizirati susret nesretnih roditelja u parku (phahaha!) misleći da su tako zataškali stvar!...