Kardijalna kirurgija

Arterioskleroza

Darko

Mozete li mi molim vas objasniti sta je to arterioskleroza?
Unaprijed HVALA

dr. sc. Darko Anić

Arterioskleroza se često zamjenjuje s pojmom ateroskleroza. Arterioskleroza, pojednostavljeno govoreći, prestavlja normalni proces strenja krvne žile, dakle promjene koje karakteriziraju gubitak elastičnosti tkiva, nakupljanje kalcifikata u zidu žile, te njenim otvrdnućem, međutim, bez smanjenja samog lumena žile, a time i protoka krvi. Ateroskleroza je bolest krvnih žila kod kojih dolazi do nakupljanja lipida, odnosno ateroma, u krvnoj žili, te do njenog suženja što dovodi do slabije prokrvljenosti tkiva.

Josip

Osim terapije lijekovima, kako se moze lijeciti? (kirurški?)

Dr Darko Anić

Ako nema suženja krvnih žila nema potrebe za (kirurškim) liječenjem